Szef gruzińskiego parlamentu odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego

Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedzili w niedzielę przewodniczący gruzińskiego parlamentu Irakli Kobakhidze i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Szefowie izb parlamentarnych złożyli także wieńce przed tablicą upamiętniającą gruzińskich oficerów Wojska Polskiego.

Tablica stojąca w Parku Wolności, zlokalizowanego obok muzeum, upamiętnia gruzińskich oficerów kontraktowych Wojska Polskiego poległych w czasie drugiej wojny światowej. "Oddali życie za Polskę we wrześniu 1939 roku, jako ofiary zbrodni katyńskiej, na barykadach powstania Warszawskiego i innych frontach drugiej wojny światowej" - informuje napis na tablicy wzniesionej w 2007.

Po złożeniu wieńców przed tablicą Karczewski i Kobakhidze zwiedzili wystawę w Muzeum Powstania Warszawskiego poświęconą zrywowi z 1944 przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Kobakhidze przebywa w Polsce z trzydniową wizytą. W poniedziałek szef gruzińskiego parlamentu spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, będzie też rozmawiać z marszałkami obu izb polskiego parlamentu: Senatu Stanisławem Karczewskim i Sejmu Markiem Kuchcińskim. W Sejmie dojdzie do podpisania porozumienia o partnerstwie strategicznym przez marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego parlamentu Gruzji.

Zobacz materiał programu "Czarno na białym" o obcokrajowcach walczących za Polskę:

Obcokrajowcy walczący za Polskę TVN24
wideo 2/3

PAP/mp/pm