Szczyt Klimatyczny ONZ za rok w Warszawie

Warszawa

archiwumW Warszawie odbędzie się Szczyt Klimatyczny

W listopadzie 2013 roku Warszawa będzie gospodarzem 19. Szczytu Klimatycznego. Oznacza to, że do stolicy zjadą się politycy z całego świata, a mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Polska była już organizatorem szczytu klimatycznego w 2008 r. Odbył się on w Poznaniu.

Teraz przyszła pora na Warszawę, która została wybrana podczas odbywającego się od 26 listopada szczytu w Katarze.

- Warszawa od lat angażuje się w działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej oraz walkę ze zmianą klimatu. Cieszę się, że nasze starania zostały docenione. Stolica już nie raz udowodniła, że wzorowo radzi sobie z organizacją międzynarodowych wydarzeń. Tak było podczas polskiej prezydencji w UE czy piłkarskich mistrzostw Europy. Jestem pewna, że również tym razem staniemy na wysokości zadania – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Ogromne utrudnienia?

Czy przyjazd do Warszawy zagranicznych delegacji spowoduje, że mieszkańcy kolejny raz będą musieli liczyć się z ogromnymi utrudnieniami w ruchu? – Proszę nie straszyć mieszkańców - opowiada Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza. – Przede wszystkim to ogromne święto dla Warszawy – dodaje.

Jak jednak zaznacza, na pewno utrudnienia będą. - Jest jednak o wiele za wcześnie, żeby o nich mówić - dodaje.

Konferencje klimatyczne ONZ

Przyznanie organizacji COP19 oznacza, że Polska będzie sprawować prezydencję w konwencji klimatycznej od listopada 2013 r. do listopada 2014 r., a minister środowiska RP będzie przewodniczył obradom konferencji.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy – Conferences of the Parties) to doroczne, globalne szczyty, podczas których negocjuje się kluczowe ustalenia w obszarze polityki klimatycznej. Organizacja konferencji w Warszawie oznacza wzmocnienie polskiego stanowiska i daje możliwość moderowania globalnych negocjacji.

Dla kraju - organizatora to także ogromna promocja wśród kilkunastu tysięcy uczestników z całego świata.

um/su