"Szara eminencja" warszawskiej Platformy szefem gabinetu premiera

Warszawa

TVN24Premier Kopacz ogłasza nowych współpracowników

Jeden z głównych rozgrywających warszawskiej Platformy Obywatelskiej, poseł i były szef kampanii wyborczej prezydent stolicy - Marcin Kierwiński - został szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz.

Kierwiński od kilku lat konsekwentnie pnie się po szczeblach politycznej drabiny. Zaczynał w warszawskim samorządzie jako radny, szef klubu Platformy Obywatelskiej. Po kilku latach został wicemarszałkiem Mazowsza. W 2011 roku został wybrany posłem. Był architektem ostatniej kampanii samorządowej Platformy w stolicy. Kierwiński cały czas jest we władzach regionu warszawskiego PO, "człowiek Andrzeja Halickiego" - jak mówi się w kuluarach Rady Warszawy.

Jego żona Agnieszka również jest działaczką PO, w ubiegłej kadencji była przewodniczącą rady Śródmieścia, obecnie jest radną tej dzielnicy.

"Twórca potęgi lotniska w Modlinie"

Znajomi z warszawskiej PO mówią o nim "niezwykle skuteczny", " dobry organizator", opozycja nazywa go "szarą eminencją PO". - Pan Kierwiński to twórca „potęgi” lotniska w Modlinie. Od początku nadzorował ten projekt. To jego dziecko - mówi Maciej Wąsik, radny sejmiku wojewódzkiego z PiS-u, pracował z Kierwińskim w Radzie Warszawy. Zdaniem Wąsika poseł Kierwiński to "szara eminecja" warszawskiej PO. - Ostatnio tracił wpływy, walczył m.in.: z posłanką Fabisiak. Jest blisko związany z przewodniczącym mazowieckiego PO, Andrzejem Halickim - dodaje Wąsik. - Gdy kandydował na posła, jednym z jego postulatów było zmniejszenie tzw. "janosikowego" dla Warszawy. Niestety, nic w tej sprawie później nie zrobił - przypomina nowemu szefowi gabinetu Jarosław Krajewski, wieloletni radny, przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy i powątpiewa w skuteczność Kierwińskiego.

"Może nie raz zaskoczyć"

- Znakomicie sprawdził się jako sekretarz stołecznych, a potem mazowieckich struktur PO. Myślę, że świetnie poradzi sobie także w kancelarii prezesa rady ministrów - mówi Jarosław Szostakowski, szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy, który wiele lat blisko współpracował z Kierwińskim. Według polityków stołecznej Platformy nowa funkcja Kierwińskiego to polityczny awans. - Będzie teraz jednym z najbardziej zaufanych współpracowników premier Kopacz - dodaje Szostakowski.

Współpracę z Kierwińskim chwali także Ewa Malinowska-Grupińska, wieloletnia przewodnicząca Rady Warszawy. - Bardzo go cenię. To człowiek pracowity, zaangażowany i zawsze można na niego liczyć - mówi przewodnicząca i dodaje tajemniczo: - jeszcze nie raz może nas zaskoczyć.

Poseł Kierwiński, jako szef sztabu Hanny Gronkiewicz-Waltz, o debatach przed drugą turą wyborów:

Sasin i Kierwiński o debatach
TVN24

jb/ec