Sytuacja na lotniskach uspokaja się. Wznowiono ruch samolotów

Warszawa

TVN24Rafał Poniatowski o utrudnieniach na lotniskach

Po kilku godzinach utrudnień spowodowanych gęstą mgłą, sytuacja na lotniskach w Warszawie i Modlinie wróciła do normy. Problemy dotyczyły samolotów, które miały lądować. Odloty odbywały się bez większych opóźnień. Informacje o utrudnieniach napływają również do naszej redakcji od internautów.

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie, powiedział redakcji Kontaktu 24, że najtrudniejsze warunki były między godziną 4 a 6 rano.

Przekierowane loty i "decyzja pilota"

- Przekierowanych zostało sześć samolotów - trzy do Katowic, i po jednym do Wrocławia, Rzeszowa i Pragi - informował po godzinie 7 rano rzecznik. Jak dodał, odwołanych zostało kilka lotów krajowych - m.in. z Wrocławia i Krakowa.

Po godz. 9 przedstawiciel lotniska poinformował, że mgła dalej się utrzymywała, co powodowało kolejne utrudnienia. - Samolot z Barcelony, wcześniej przekierowany do Pragi, miał wylądować w Warszawie, jednak poleciał do Gdańska - powiedział rzecznik. Samolot z Katowic przekierowano do Łodzi.

Niektóre samoloty lądowały na Okęciu. - To zależy od decyzji pilota i chwilowych warunków w tym miejscu - tłumaczył Przybylski i powiedział, że momentami warunki pozwalały na bezproblemowe wylądowanie. Gdy tak nie było - pilot mógł podjąć decyzję o lądowaniu na innym lotnisku.

Według tablicy przylotów i odlotów warszawskiego Lotniska im. Fryderyka Chopina, ruch samolotów został wznowiony - samoloty mogą już bezpiecznie lądować. - O godzinie 11 odwołaliśmy procedurę ograniczonej widzialności - poinformował rzecznik.

Odloty bez utrudnień

Samoloty odlatujące z Warszawy w większości nie miały opóźnień. - Mgła zazwyczaj nie przeszkadza w startach, tylko utrudnia lądowanie - wyjaśnił rzecznik. Problemy dotyczą tylko samolotów, które miały przylecieć na Okęcie i zabrać stąd pasażerów.

Modlin też zamglony

Rzeczniczka Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, Magdalena Bojarska, powiedziała, że dwa samoloty zostały przekierowane. Podróżni z Alicante wylądowali w Poznaniu, skąd do Warszawy miał ich zabrać autokar.

Samolot z Rzymu skierowano na Okęcie.

- Warunki pogodowe są poniżej minimum" – informowała około godz. 9 rzeczniczka. Widoczność wynosiła tylko 200 metrów, podstawa chmur była na wysokości 30 metrów.

Warunki zaczęły się poprawiać i o godzinie 10:30 przywrócono normalny ruch samolotów.

Więcej o sytuacji pogodowej czytaj na tvnmeteo.pl

gk/aw