W rocznicę katastrofy smoleńskiej zawyły syreny. Ukraińcom wysłano wcześniej alert RCB

Aktualizacja:
Autor:
dg
Źródło:
PAP
W Warszawie zawyły syreny
W Warszawie zawyły syrenyTVN24
wideo 2/3
TVN24W Warszawie zawyły syreny

W ramach upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, na 10 kwietnia zaplanowano we wszystkich województwach uruchomienie syren alarmowych - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informacja o uruchomieniu syren w hołdzie ofiarom katastrofy miała też trafić w formie alertu RCB na ukraińskie numery, logujące się w polskich sieciach komórkowych.

У річницю Смоленської катастрофи завиють сирени. Українці отримають тривогу RCB

Dźwięk syren usłyszeliśmy w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41. "Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu, chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę - napisał w sobotę na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński, zapowiadając upamiętnienie dźwiękiem alarmu ofiary katastrofy smoleńskiej.

"Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności"

Jak przekazał w sobotę mazowiecki urząd wojewódzki, ciągły dźwięk syren sygnalizuje ogłoszenie alarmu. "W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie" - dodano w komunikacie.

"Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego" - wyjaśniono.

W niektórych województwach syreny były uruchamiane również podczas poprzednich rocznic katastrofy.

Będzie alert RCB po ukraińsku

MSWiA poinformowało również w sobotę, że przebywający na terenie Polski Ukraińcy otrzymają wcześniej alert RCB. "Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej" - poinformowało na Twitterze MSWiA. "SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim" - dodano.

Resort pokazał również treść komunikatu, który mieli otrzymać obywatele Ukrainy przebywający w Polsce.

Prezydenci Warszawy, Katowic czy Poznania zwrócili uwagę, że dźwięk syren może być traumatycznym przeżyciem dla uchodźców uciekających przed wojną. Samorządowcy m.in. Katowic, Sosnowca, Łodzi, Sopotu zapowiedzieli w sobotę, że w ich miastach syreny nie zostaną włączone.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości