Syrenka znów rozbłyśnie

Warszawa

| Łukasz Głowala/KFPfot

- Udało się!!! - tą radosną nowiną dzieli się na facebookowym profilu Muzeum Neonu. Chodzi o akcję zbierania pieniędzy na naprawę charakterystycznego neonu z ul. Grójeckiej. Dzięki funduszom od warszawiaków i darowiźnie firmy, ochocka syrenka znów zaświeci - już w najbliższą sobotę, podczas Noc Muzeów.

Neon został uszkodzony pod koniec marca. Koszt jego naprawy oszacowano na 3 tys. zł. Społecznicy z Muzeum Neonu zorganizowali zbiórkę pieniędzy na ratunek Syrenki. W kilku punktach na terenie Ochoty stanęły specjalne skarbonki.

Naprawili, zamontują w środę

Potrzebną sumę udało się zgromadzić dzięki hojności warszawiaków i darowiźnie firmy Philips. - W sumie zebrano 3150 zł, z czego połowę pokryła darowizna - poinformował tvnwarszawa.pl Witek Urbanowicz z Muzeum Neonu. - Rurki neonu już zostały naprawione. Montaż jest przewidziany na środę - dodał.

Odnowiona Syrenka zaświeci ponownie na ścianie budynku przy Grójeckiej 81/87. Neon zostanie uroczyście włączony podczas Nocy Muzeów, 14 maja o godz. 22.00.

Zostanie na dawnym miejscu

Jeszcze niedawno przyszłość Syrenki i drugiego neonu - "Biblioteka Publiczna" - była niepewna. Biblioteka, na której ścianie świeciły, musiała się przenieść do lokalu przy ul. Dickensa. Pawilon był zbyt mały, żeby zainstalować tam neony. Reklama została przekazana Muzeum Neonu.

- Syrenka była i będzie na ul. Grójeckiej 81/87. Zarówno wspólnota, jak i burmistrz dzielnicy wspierają naszą akcję. Wątpię, żeby nowemu najemcy przeszkadzał ten neon – zapewniała w marcu Ilona Karwińska, szefowa Muzeum Neonu.

js/mz