Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Synoptycy ostrzegają: upały i burze na Mazowszu

Warszawa

Prognoza pogody na poniedziałek 29 lipcaFakty TVN
wideo 2/2

Synoptycy wydali ostrzeżenia dla województwa mazowieckiego. W poniedziałek mieszkańcy muszą liczyć się z upałami, a także z burzami z gradem.

Jak podaje portal tvnmeteo.pl, na terenie województwa obowiązuje ostrzeżenie (wydane przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

"Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 do 50 l/mkw., lokalnie do 60 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami pojawi się grad" – informują.

Alert ważny jest do godziny 23 w poniedziałek.

Upały

Na Mazowszu obowiązuje też ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem. Temperatury w dzień mogą osiągnąć maksymalną wartość 33 stopni, a w nocy - 21 stopni.

Alarm wygaśnie o godzinie 20.

Apel RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów pod żadnym pozorem nie można zostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem | IMGW
Ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem | IMGW

ab/ran