Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Symboliczne pożegnanie starych kolejek WKD

TVN Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plOstatni kurs EN94

W piątek swój ostatni kurs odbył pociąg EN94 należący do Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Składy tego typu woziły pasażerów przez ponad 44 lata. Zastąpi je nowoczesny tabor.

Na pożegnanie WKD-ki przybyło kilkaset osób. Miłośnicy kolei mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie, a nawet zajrzeć do kabiny maszynisty.

Po godzinie 19, po raz ostatni skład przejechał na trasie Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska.

Zmiana napięcia trakcji

Składy EN94 wycofano w związku ze zmianą napięcia trakcji. Stare pociągi nie są przystosowane do obsługi napięcia 3000V, a ich przerobienie byłoby nieopłacalne. Obecnie trakcja jest zasilana napięciem typowym dla tramwajów, po zmianie ma być ono identyczne jak w sieci kolejowej PKP.

Stare pociągi ma zastąpić nowoczesny pociąg Newag 39WE-001. Pod koniec kwietnia otrzymał on bezterminowe świadectwo dopuszczenia do eksploatacji.

Szczegółowo o zmianach w WKD pisaliśmy tutaj : "WKD: tory do wymiany, stare pociągi na złom"

md//ec