Sylwetka powstańca i sceny z wojennego życia stolicy

TVN Warszawa

UD WolaNowy Mural na Płockiej na Woli

Na Woli powstał nowy mural upamiętniający cywili, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Ma 180 metrów kwadratowych powierzchni. Trzyosobowa ekipa malowała go przez sześć dni.

Mural zdobi ścianę kamienicy przy Płockiej 41 (na rogu z Górczewską). Jak podkreślają wolscy urzędnicy, miejsce to nie jest przypadkowe. - Tędy przebiegała droga, którą Niemcy prowadzili na egzekucję okolicznych mieszkańców oraz personel i pacjentów Szpitala Wolskiego - mówi Mariusz Budziszewski, wiceburmistrz Woli. - Chcieliśmy dzięki temu uczcić ludzi, którzy 70 lat temu zmagali się z wojenną rzeczywistością - dodaje.

Dzieło pokazuje życie Warszawy w czasie wojny. Na pierwszym planie widzimy sylwetkę polskiego żołnierza, w którą wkomponowano dziesiątki scen z życia codziennego powstańczej stolicy. Zostały one zaprojektowane na podstawie autentycznych fotografii z czasów Powstania Warszawskiego.

Kilkadziesiąt prac konkursowych

Nowy mural na Woli to efekt konkursu organizowanego w ramach Obchodów Dni Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy przez Wolskie Centrum Kultury i urząd na Woli.

- Nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń, a wybór najlepszego projektu nie należał do prostych - przyznaje burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski. - W końcu jury, złożone z grafików, historyków i varsavianistów zdecydowało się przyznać główną nagrodę młodemu malarzowi i fotografikowi Damianowi Kwiatkowskiemu. Artysta otrzymał nagrodę pieniężną oraz środki finansowe na wykonanie muralu - dodaje.

Zwycięska praca przypomina plakat i komiks w jednym. Zdaniem członków jury, taka nietypowa forma jest zrozumiała i trafia z przekazem zarówno do starszych mieszkańców, jak i do młodzieży.

Trzy osoby i sześć dni

Laureat konkursu Damian Kwiatkowski zajmuje się m. in. fotografiką i malarstwem. "Od lat pasjonuje się też Powstaniem Warszawskim, które jest dla niego doskonałym tematem malarskim" - podkreślają urzędnicy z Woli. "W swoim muralu pokazał jednak nie tylko tragiczną stronę Powstania, ale także szereg postaw, które wojna wymusiła na warszawiakach" - dodają.

Mural był malowany przez trzyosobową ekipę, na czele której stał właśnie Kwiatkowski. Wspólnymi siłami wykonali dzieło w ciągu sześciu dni.

Wola pełna jest miejsc upamiętniających Powstanie Warszawskie. Jednym z nich jest wystawa "Zachowajmy ich w pamięci" znajdująca się w parku Powstańców Warszawy (między Sowińskiego a Redutową). Na 93 szklanych bryłach widnieje ponad 57 tysięcy nazwisk poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Wystawa na WoliTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/mś