Sylwester na placu Bankowym. Pokaz fajerwerków skrócony

Warszawa

ShutterstockFajerwerki w Warszawie

Miasto nie zrezygnuje z fajerwerków w trakcie imprezy sylwestrowej. Ale pokaz zostanie skrócony. To efekt apeli aktywistów, którzy upomnieli się o zwierzęta.

Jak poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, tegoroczny pokaz ogni sztucznych o północy będzie trwał tylko trzy minuty. Zapewnia, przy tym, że zostanie zrealizowany "nowoczesnymi, cichszymi i bezpiecznymi dla środowiska ładunkami".

Kilka argumentów

Warszawiacy przywykli do kilkunastominutowego podniebnego widowiska. Obrońcy praw zwierząt i aktywiści co roku apelują o ograniczenie kanonady albo wręcz rezygnację z niej. Przeciwnicy fajerwerków podkreślają, że sztuczne ognie bardzo źle wpływają na zwierzęta, zwłaszcza na psy.

Drugi podnoszony argument to smog. Według aktywistów, wystrzeliwane w niebo ładunki powodują skokowy wzrost stężenia pyłów PM10 i PM2,5, co jest sprzeczne z polityką ratusza dotyczącą walki ze smogiem.

Podnoszonym przez społeczników aspektem było także bezpieczeństwo. W liście do władz Warszawy przypominali, że petardy i fajerwerki często są przyczyną "kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych".

Sylwester 2017

W tym roku miejski sylwester organizowany wspólnie przez Warszawę i telewizję TVN odbędzie się na placu Bankowym. Na scenie wystąpią między innymi Bajm, Kayah, Agnieszka Chylińska, Kasia Kowalska. Impreza jest organizowana pod hasłem "Warszawa - Stolica Sylwestra 2017".

kz/b

Wiceprezydent zaprasza na SylwestraTVN24
wideo 2/5