Sylwester na Narodowym. Sprawdź jak dojechać

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plMikołaj Piotrowski, rzecznik PL 2012+

Największy w Polsce pokaz fajerwerków, występy zespołów T.Love, Afromental i Johna Newmana. W skrócie taki scenariusz będzie miał warszawski sylwester w plenerze. Impreza po raz pierwszy odbędzie się na prawym brzegu Wisły - na błoniach Stadionu Narodowego. Start o godz. 21.

- Na błoniach trwają finalne prace nad przygotowaniem sceny i całej przestrzeni - zapewnia tvnwarszawa.pl Mikołaj Piotrowski, rzecznik spółki PL 2012+, operatora Stadionu Narodowego.

Impreza pt. "Wystrzałowy Narodowy" zakończy się o 1.30. Prawie kwadrans potrwa pokaz fajerwerków, na który przygotowano 2500 bomb pirotechnicznych kulowych i cylindrycznych. Szerokość efektów na niebie obejmie ok. 500 m.

Wieczorem wystąpią: DJ Fafaq, Poparzeni Kawą Trzy, Afromental i John Newman, a po północy także T.Love i Big Cyc.

Zwieźli 50 ton sprzętu

Do obsługi koncertu zapewniono 50 ton sprzętu nagłaśniającego, w tym 220 kolumn, 110 wzmacniaczy o mocy 12 kW każdy, a także 600 masztów oświetleniowych i ponad kilometr konstrukcji aluminiowych.

W skład zabezpieczenia medycznego imprezy wchodzą dwa zespoły specjalistyczne ratownictwa medycznego i dwa zespoły podstawowe. Będzie też punkt pomocy medycznej i patrole ratownicze.

Po prawej stronie sceny powstanie strefa dla osób niepełnosprawnych. Pomieści ona ok. 20 osób z opiekunami. Organizator rekomenduje dojazd do tej strefy od strony Wybrzeża Szczecińskiego - ulicą Siwca.

Strefa zgubionych dzieci

Z kolei przy wejściu w pobliżu sceny - od strony al. Zielenieckiej - znajdzie się strefa dla zagubionych dzieci, a przy wejściu od strony ul. Targowej - depozyt, w którym będzie można przechować rzeczy, które nie są dopuszczone na terenie imprezy masowej (m.in. broń, parasolki z metalową końcówką, wyroby pirotechniczne i napoje, w tym alkoholowe, w opakowaniach szklanych, plastikowych i puszkach).

Imprezie będą towarzyszyć ograniczenia w ruchu samochodów w okolicy Stadionu Narodowego. Od godz. 21 do godz. 3 wyłączony będzie ruch tramwajowy w Al. Zielenieckiej. Tramwaje 7, 8 i 22 będą jeździć objazdami.

Dodatkowe kursy

Na imprezę będzie można dojechać autobusami specjalnej linii 280 (Metro Ratusz Arsenał – Dw. Wschodni Lubelska), które będą kursować od godz. 18 do 23.50. Będą ją obsługiwać stare ikarusy. Pojawią się też dodatkowe kursy linii 509. W godz. 20-23.50 uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa 77 (pl. Narutowicza - Wiatraczna).

O godz. 23.20 zamknięty zostanie przystanek PKP Warszawa Stadion, a pociągi między Dworcem Wschodnim i Dworcem Zachodnim – do godz. 3 - będą jeździć przez Dworzec Centralny, z pominięciem przystanków: Ochota, Śródmieście, Powiśle i Stadion. O godz. 23.50 (na ok. pół godziny) zostanie wstrzymany ruch pociągów między Warszawą Centralną a Warszawą Wschodnią.

Zamknięte most i Zieleniecka

W godz. 23.30 - 3 zamknięte dla samochodów będą Al. Zieleniecka i most Poniatowskiego. Autobusy linii 102, 111, 117, 123, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521, N02, N22, N24 oraz N72 zostaną skierowane na trasy objazdowe, a tramwaje linii 7, 8, 9, 22, 24 i 77 będą dojeżdżały tylko do pętli na pl. Starynkiewicza.

Linia 280 ponownie będzie kursować od godz. 0.15 - na trasie al. Zieleniecka – Metro Ratusz Arsenał. Pojawią się też linie 902 (Wybrzeże Szczecińskie - Dw. Centralny) i 903 (al. Zieleniecka - Bródno-Podgrodzie) i dodatkowe kursy linii 509.

Metrem przez całą noc

Metro będzie kursować co 15 minut przez całą noc. Całą noc będą jeździć również tramwaje 9, 23, 26 i 35 i autobusowy 507. Częściej będą jeździć niektóre linie nocne, a z dworca Warszawa Wschodnia pojadą się dodatkowe pociągi.

Jak informuje stołeczny ratusz, możliwe jest również zamknięcie alei i mostu Poniatowskiego - od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle’a - oraz Mostu Świętokrzyskiego, gdyby chciały się nimi przemieszczać duże grupy osób.

Impreza sylwestrowa będzie kosztować miasto 3 mln zł.

Mapa dojazdowa na miejskiego sylwestra

Mapa dojazdowa na miejskiego sylestra
Urząd m.st. Warszawy

PAP/b