Sylwester na błoniach Narodowego. Tramwaje i metro przez całą noc

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plZmiany w komunikacji w czasie Sylwestra

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował ułatwienia w dojeździe oraz w powrocie z miejskiej imprezy sylwestrowej, która odbędzie się błoniach Stadionu Narodowego. Na ulice wyjadą specjalne linie tramwajowe i autobusowe. Część linii nocnych będzie kursowało częściej. A metro i niektóre linie dzienne będą kursowały przez całą noc.

Gwiazdy muzyki z Polski i zagranicy, pokazy laserowe, a do tego 13 minutowa kanonada fajerwerków - to zobaczą ci, którzy w noc sylwestrową wybiorą się na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie.

Sprawdź, jak dojechać na imprezę i jak z niej wrócić.

Dojazd na imprezę

W godzinach 20.00 – 23.50, na trasie PL. NARUTOWICZAWIATRACZNA, kursować będzie specjalna dodatkowa linia tramwajowa 77. Tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co 7,5 minuty.

W tych samych godzinach uruchomione zostaną także dodatkowe kursy linii autobusowej 509 (na trasie podstawowej NOWODWORYGOCŁAW).

Zmiany w komunikacji wynikające ze zmian w organizacji ruchu:

W związku z planowanym – od ok. godz. 21.00 – wyłączeniem ruchu tramwajowego w al. Zielenieckiej, linie tramwajowe: 7, 8, 22 i 25 zostaną skierowane na trasę objazdową: al. Waszyngtona – rondo Wiatraczna – Grochowska.

Al. Zieleniecka będzie – od ok. godz. 23.30 – nieprzejezdna również dla autobusów. Wyłączony zostanie także ruch kołowy w al. i na moście Poniatowskiego. Z tego powodu wszystkie linie autobusowe kursujące na co dzień tym ciągiem zostaną skierowane na trasy prowadzące najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi (m.in. Most Łazienkowski, Nowy Świat, Grochowska, Saska itp.).

Dodatkowo – od ok. godz. 23.30 – wyłączony zostanie także ruch tramwajowy w alei Waszyngtona, al. Poniatowskiego, na moście Poniatowskiego oraz w Alejach Jerozolimskich (na odcinku rondo Wiatraczna – pl. Starynkiewicza). W związku z tym wszystkie linie tramwajowe kursujące tym ciągiem zostaną skierowane na trasę objazdową. Po stronie praskiej będą kursowały ul. Grochowską. Na lewym brzegu Wisły zostaną skrócone do pl. Starynkiewicza.

Dojazd na imprezę
Urząd Miasta

Powrót z imprezy

Linie tramwajowe 3, 9, 13, 26 i 35 będą kursowały przez całą noc, na swoich trasach podstawowych (z wyjątkiem linii 9), z częstotliwością co ok. 10 minut. Linia 9 w czasie wyłączenia ruchu w Al. Jerozolimskich będzie kursowała na trasie skróconej do pl. Starynkiewicza. Linia 13 zaś będzie miała trasę wydłużoną: Kawęczyńska-Bazylika – Nowe Bemowo. Przez całą noc będzie również kursować linia autobusowa 507.

Dodatkowo zostaną zwiększone częstotliwości kursowania wszystkich linii tramwajowych. Zaraz po zakończeniu imprezy tramwaje będą kursowały z częstotliwością co ok. 7,5 minuty. A linie 3 i 26 zostaną ponadto zasilone dodatkowym taborem.

Dużym ułatwieniem dla uczestników imprezy będzie z pewnością wydłużenie godzin pracy metra. Metro będzie kursowało przez całą noc. Zostanie nawet zasilone dodatkowymi pociągami tak by w godz. 23.00 – 2.00 pociągi mogły odjeżdżać ze stacji co 5 minut. Od godz. 2.00 do godz. 3.00 metro będzie jeździło co 10 minut. Po godz. 3.00 co kwadrans.

Zwiększona zostanie również częstotliwość kursowania wybranych nocnych linii autobusowych: N13, N24, N25, N35, N42, N43, N44, N64 i N81. Będą kursowały co ok. 10-15 minut. Dodatkowo zostanie uruchomione kursowanie linii N50, N52, N56 oraz N58. Będą podjeżdżały na przystanki zgodnie ze swoim weekendowym rozkładem jazdy.

Uruchomione zostaną również trzy specjalne rozwozowe linie autobusowe:

Linia 902 będzie kursowała na trasie: WYBRZEŻE SZCZECIŃSKIEDW. CENTRALNY. Pasażerowie będą mogli do niej wsiadać z dodatkowego przystanku WYBRZEŻE SZCZECIŃSKIE 52 zlokalizowanego na ul. Wybrzeże Szczecińskie, naprzeciwko stadionu.

Linia 903 będzie kursowała na trasie AL. ZIELENIECKABRÓDNO-PODGRODZIE. Pasażerowie będą mogli do autobusów wsiadać na przystanku AL. ZIELENIECKA 03 zlokalizowanego na ul. Zamoyskiego przed al. Zieleniecką.

Linia 904 będzie kursowała na trasie: BEREZYŃSKAWIATRACZNA. Pasażerowie będą mogli do autobusów tej linii wsiadać na przystanku BEREZYŃSKA 02 zlokalizowanego w al. Waszyngtona przed ul. Saską (przystanek tramwajowo-autobusowy).

Ponadto uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii autobusowej 509 na trasie AL. ZIELENIECKA GOCŁAW (z podstawowego przystanku AL. ZIELENIECKA 01 zlokalizowanego na ul. Targowej przed al. Zieleniecką) oraz AL. ZIELENIECKA – NOWODWORY (z przystanku AL. ZIELENIECKA 03 zlokalizowanego na ul. Zamoyskiego przed al. Zieleniecką).

Trzeba wspomnieć, że powrót pociągiem z imprezy będzie możliwy wyłącznie z Dworca Wschodniego. W godz. 23.20 – 3.00 przystanek Warszawa Stadion będzie zamknięty. Pociągi między Dworcem Wschodnim a Zachodnim będą kursowały po torach dalekobieżnych i nie będą się zatrzymywały na przystankach: Stadion, Powiśle, Śródmieście i Ochota. A w godz. 23.55 – 0.20 (w czasie pokazu fajerwerków) ruch pociągów między Dworcem Wschodnim z Centralnym zostanie całkowicie wstrzymany.

Metro całą noc

W Sylwestra metro będzie kursowało przez całą noc. W godz. 0.00 – 5.00 co 15 minut. Po zakończeniu imprezy sylwestrowej na błoniach Stadionu Narodowego uruchomione zostaną dodatkowe pociągi. Od godz. 2.00 do godz. 3.00 metro będzie jeździło co 10 minut. Po godz. 3.00 co kwadrans.

Jak wrócić z sylwestra?
Urząd Miasta

Tak Warszawa powitała rok 2014:

Fajerwerki nad Stadionem Narodowym
TVN24

kś/r