Sylwester bez petard = spokój dla zwierząt

Warszawa

| "Wired"Podczas sylwestrowej zabawy trzeba zapewnić zwierzętom spokojne schronienie fot. TVN Warszawa

Huk petard sprawia zwierzętom ból. Sprawdź, jak zapewnić pupilowi spokojnego sylwestra w mieście.

- W sylwestra pomyślmy nie tylko o sobie, lecz także o zwierzętach – apelują co roku weterynarze.

To, co dla nas jest sylwestrową atrakcją, czyli kolorowe fajerwerki i petardy, dla zwierząt jest przerażające i szkodliwe. - Pamiętajmy, zwierzęta bardzo boją się hałasu, a tym bardziej iluminacji i huku petard oraz fajerwerków - przypominają opiekunowie ze schroniska Na Paluchu.

Huk petard sprawia psom ból, bo słyszą one częstotliwości, których my nie rejestrujemy. Starsze zwierzęta stres związany z hukiem może doprowadzić nawet do zapaści.

Na spacer wyjdź przed kanonadą

Sposoby na zapewnienie zwierzakowi spokojnego sylwestra są proste. Psa dobrze jest wyprowadzić jeszcze zanim zacznie się sylwestrowe strzelanie. Najlepiej podać mu lekkostrawną kolację, a w nocy zostawić otwarte drzwi do jakiegoś spokojnego pomieszczenia, np. do łazienki. Tam zwierzak będzie miał ciszę. Jeśli wiemy, że bardzo boi się huku, wcześniej można się z nim wybrać do weterynarza, którzy przepisze środek uspokajający.

Niektóre koty też źle znoszą huk, chociaż ich problem dotyczy w mniejszym stopniu. Jeśli mruczek wychodzi na zewnątrz, trzeba pamiętać, żeby odpowiednio wcześnie przywołać go do domu.

Uważaj podczas spaceru!

Pod żadnym pozorem nie powinno się zabierać psów na publiczne zabawy sylwestrowe.Co roku w okresie noworocznym do schroniska na Paluchu trafia kilkadziesiąt zwierzaków, które uciekły spłoszone hukiem petard. Przestraszony pies może zerwać się ze smyczy i zgubić.

Nawet na krótkie wyjście trzeba zatem założyć mu ciasną i mocną obrożę. Jako dodatkowe zabezpieczenie mogą posłużyć szelki i smycz. Jeśli pies nie ma chipa, koniecznie przypnij mu do obroży informację ze swoim adresem i numerem telefonu.

Kiedy zwierzę się zgubi

Jeśli zdarzy się, że zwierzę zginie, najlepiej od razu dzwonić do straży miejskiej (tel. 986) i schroniskiem na Paluchu (tel. 846 02 36) lub innymi schroniskami. Można wówczas korzystać także z baz danych dostępnych na witrynie Palucha. W bazie "kwarantannowej " można na bieżąco przeglądać napływ zwierząt do schroniska, a także zamieścić ogłoszenie o zagubionym zwierzęciu i śledzić wiadomości w kolumnie "znalazłem".

js