Świńska grypa w Warszawie. Sanepid: rośnie liczba chorych

Najnowsze

tvnwarszawa.pl"Świńska grypa" w Warszawie. Nowe przypadki

Rośnie liczba osób zakażonych wirusem AH1N1. Zgodnie z informacją sanepidu, od początku roku w Warszawie zachorowało 91 pacjentów. Wśród nich są dorośli i dzieci. Siedmioro leczy się w szpitalach.

Kiedy pisaliśmy o tzw. świńskiej grypie w połowie lutego, w Warszawie chorowało 35 osób. Jak poinformował w poniedziałek Państwowy Inspektorat Sanitarno-Epidemiologiczny, zakażonych jest już 91 osób.

Liczba pacjentów z wirusem AH1N1 systematycznie rośnie. Sanepid publikuje komunikaty epidemiologiczne co kilka dni. Za każdym razem informuje o kilku nowych przypadkach. Jest to przeważnie 4-5 osób.

Znaczny wzrost zachorowań odnotowano w ubiegłą środę 9 marca. Wówczas świńską grypę wykryto u 12 osób. Wszystkie przypadki dotyczyły dzieci w wieku od 2 miesięcy do 8 roku życia.

"Zgonów nie odnotowano"

"Zgonów z powodu grypy A/H1N1 jako bezpośredniej przyczyny śmierci nie odnotowano" – czytamy na stronie sanepidu. Spośród wszystkich 91 osób chorych, siedmioro leczy się w warszawskich szpitalach. Wśród nich jest dwoje dzieci.

Świńska grypa jest odnotowywana wśród warszawskich pacjentów od początku roku. Początkowo chorowały na nią głównie dzieci – kilkumiesięczne i kilkuletnie. 17 lutego Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała również o pierwszych przypadkach wśród osób dorosłych.

Jakie są objawy?

Sanepid przestrzega, że groźnym wirusem można zarazić się nie tylko od kaszlących czy kichających, ale także dotykając powierzchni (klamki, przyciski w windzie, poręcz w autobusie), gdzie wirus może przetrwać wiele godzin.

Pierwsze typowe objawy zachorowania to gorączka, ból mięśni, ból głowy i dreszcze. Jeśli zaobserwujemy je u siebie, trzeba udać się do lekarza, a kiedy ten potwierdzi grypę – zostać w domu, zachować dystans wobec rodziny i przyjaciół, unikać skupisk ludzi. Kaszlących dzieci nie należy wysyłać do przedszkola. Przy kaszlu i kichaniu trzeba zasłaniać usta i nos wewnętrzną stroną łokcia albo chusteczką, którą należy później wyrzucić do kosza. Z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h .

Jak się uchronić przed wirusem?

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia świńską grypą? – Należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami a w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych – zaleca Główny Inspektor Sanitarny. Jak dodaje, należy też zwrócić dużą uwagę na higienę między innymi: często myć ręce, zasłaniać usta i nos chusteczką podczas kichania i kasłania, czy unikać dotykania oczu, nosa i ust, co zapobiegnie roznoszenia zarazków.

Zobacz archiwalny materiał programu "Polska i świat" na temat świńskiej grypy:

Materiał programu Polska i ŚwiatTVN24

kw

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl