"Świętujmy godnie, żeby nie obrażać powstańców"

Warszawa

TVN24Jak obchodzić rocznicę powstania

Jak powinniśmy świętować rocznicę wybuchu Powstania? - Najważniejsza jest godzina "W", jest to manifest hołdu dla powstańców - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Powinniśmy znaleźć sposób zamanifestowania wspólnoty. Nie ma jednego sposobu dobrego. Oczywiście są uroczystości o charakterze oficjalnym, powinniśmy na nie pójść - uważa Jan Ołdakowski.

Według niego najważniejszym momentem jest godzina "W". Moment, kiedy wszystko się zaczęło.

- Mieszkańcy Warszawy i wielu miast w Polsce na dźwięk syren zatrzymają się i w tym momencie zatrzymania manifestują swój hołd dla powstańców. Niezależnie od tego co myślą o dzisiejszym świecie, niezależnie od tego co myślą o przyczynach powstania warszawskiego. To jest najważniejszy moment - podkreśla dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego.

Szacunek dla powstańców

Zachęcając do udziału w oficjalnych uroczystościach podkreślił, jak ważne tego dnia jest okazanie szacunku wszystkim powstańcom.- Chcemy tylko powiedzieć, ze prosimy aby świętować godnie i nie urażać powstańców. To czy później będą biegać czy jeździć w masie powstańczej, czy wezmą udział w grze miejskiej, czy będą śpiewali na placu Piłsudskiego. To są decyzję, które podejmują indywidualnie - uważa Ołdakowski.

Dyrektor muzeum odniósł się również do planowanego marszu ONR z okazji rocznicy wybuchu powstania. - Marsz, w którym wykorzystywane są symbole związane z przemocą, żadne symbole które nawiązują do przemocy, do symboliki która była związana historycznie z przemocą stosowaną do niektórych grup społecznych, nie może być sposobem na uczczenie Powstania Warszawskiego - podsumował.

PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

md//ec