Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Świętujemy wolność na dachu Europejskiego

Warszawa

| Fakty TVNDawny Hotel Europejski - fot. Piotr Bakalarski/tvnwarszawa.pl

Zabawa w PRL-owskie podwórko, kino "pod chmurką", dyskusje, warsztaty z muzykami i artystami, wreszcie wielka Fiesta w Hotelu Europejskim - w sobotę odbędzie się trzecia edycja Święta Wolności Wyłącz System. Z pewnym opóźnienie świętujemy upadek komunizmu.

- To było spektakularne zwycięstwo polskiego społeczeństwa, które w wyborach do Sejmu 4 czerwca 1989 roku solidarnie powiedziało "nie" systemowi, otworzyło drogę do upadku komunizmu w Europie – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią. Do tamtych wydarzeń nawiązuje Wyłącz System. Ale nie obawiajcie się martyrologii i akademii. To będzie wydarzenie radosne.

Wystartuje już w piątek dyskusją "Obok, czyli trzeci obieg kultury", podczas której artyści i historycy poszukają odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w upadku systemu komunistycznego odegrała kontrkultura muzyczna?

Pograj w kapsle na skwerze

Jednak kumulacja wydarzeń nastąpi w sobotę. Już od godz. 12.00 w zaaranżowanym na skwerze obok kościoła wizytek kinie pod chmurką wyświetlane będą filmy poświęcone wolności m.in. "Ucieczka z kina Wolność", "Mniejsze zło" i "Wszystko co kocham".

Obok, na Podwórku PRL, czeka na was świat nieistniejących dziecięcych podwórek: gra w kapsle, klasy i w gumę. W tym samym czasie niekonwencjonalne warsztaty z wolności "Feel Free Arts!" poprowadzą Macio Morettti, Mateusz Pospieszalski, Marcin Baran i inni.

W Fotonie będziecie mogli zrobić sobie zdjęcie z Garym Cooperem na tle słynnego plakatu wyborczego. Obok stanie "Strefa zielonej karty" czyli rocznicowa kawiarnia, punkt spotkań i strefa relaksu. Na skwerze pojawi się też "Ulotna historia muzyki", czyli kameralna wystawa ulotek emitowanych przez warszawskie kluby w latach 1989–2010.

Streetart i hip-hop na żywo

W Domu Spotkań z Historią od godz. 12.00 do 15.00 tworzyć będą streetartowcy: Saiko, Taki Myk Wmascepan, Simpson i Tempzey. Przejdą przez przestrzeń DSH jak burza, pozostawiając po sobie Wolne Miasto w graffiti – zapowiadają organizatorzy. W tych samych przestrzeniach wystąpi raper Vienio.

Dlaczego raper z legendarnej Molesty przyjął to zaproszenie?

- Dziś dzieciaki mają to, o czym my nie mogliśmy nawet marzyć: sala prób, studia nagraniowe, organizacje ich wspierające, dotacje z Unii Europejskiej… Warto to wszystko docenić - mówi tvnwarszawa.pl Vienio i dodaje, że hip-hop od zawsze kręci się wokół tematu wolności. W Domu Spotkań z Historią Vienio wystąpi z godzinnym setem swoich kawałków. Towarzyszyć mu będą Diox i DJ Technik. - Cieszę, się że poważne instytucje otwierają się na hip hop. Dzięki takim koncertom możemy dotrzeć do publiczności, która nie chodzi na codzień na hip-hopowe koncerty - podsumowuje artysta.

Ciekawie zapowiadają się dwie popołudniowe dyskusje: Jarocin – rekonstrukcje poświęcona największemu festiwalowi rockowemu w bloku wschodnim (zapowiedzieli się Walter Chełstowski, Tomasz Budzyński, Krzysztof Grabowski) oraz Alternatywa! – o trójmiejskiej kulturze alternatywnej.

Pi i Sigma powracają

Ukoronowanie Święta Wolności będzie Fiesta w nieczynnym Hotelu Europejskim. Fiesta będzie spoźnioną o 22 lata imprezą podczas której uczcimy upadek komunizmu. Powinna odbyć się w 1989 roku, kiedy w czerwcowych wyborach odrzuciliśmy komunizm. Wtedy nie świętowaliśmy hucznie, dziś pora to nadrobić.

- Zagra DJ Envee, a wraz z nim kilkuosobowy zespół, który powstał specjalnie na tę okoliczność. Repertuar na pewno będzie radosny – zdradza Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią.

Poza muzyką na gości czekają, krótkie scenki teatralno-telewizyjne. Aktorzy będą odgrywać scenki z "Jacka i Agatki", "Pi i Sigmy" czy "Studia Sport". Każdy będzie mógł wziąć udział w nagraniu. Goście fiesty będą mogli też podziwiać nocną stolicę z dachu Hotelu. Dokładnie o północy wzniesiony zostanie toast za wolność i wyłączenie minionego systemu.

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM WYŁĄCZ SYSTEM

Żeby wziąć udział w Fieście, trzeba się wcześniej zarejestrować na stronie organizatora.

Piotr Bakalarski

fot. mat. organizatora | | Shootpix/ABACA/PAP
fot. mat. organizatora | | Fakty TVN
fot. mat. organizatora | | Fakty TVN