Świętuj urodziny PKiN

Warszawa

Facebook / Pałac Kultury i NaukiPKiN świętuje 60-te urodziny

Wspólny toast na pl. Defilad, Tetris na fasadzie Pałacu, licytacja foteli z Sali Kongresowej, koncerty plenerowe, a do tego fajerwerki, lasery, wystawy zdjęć, pokazy filmowe i tańce. Tak Pałac Kultury i Nauki świętować będzie swoje 60. urodziny. Wspólna zabawa rozpocznie się już w środę przed południem i potrwa aż do soboty.

22 lipca, równo 60 lat po uroczystym otwarciu Pałacu, warszawiacy będą mogli wziąć udział we wspólnym świętowaniu jubileuszu najbardziej charakterystycznej stołecznej budowli.

Jak wygląda harmonogram imprezy?

Na początek będzie można przekonać się, jak PKiN inspiruje grafików i fotografów. O godz. 11 w hallu głównym odbędzie się wernisaż wystawy "Z Pałacem w tle" autorstwa grafika Antoniego Chodorowskiego, zmarłego w 1999 roku. Jak podkreślał sam artysta, PKiN był bardzo wdzięcznym obiektem do pracy i inspiracją, dlatego często wykorzystywał go jako główny temat swoich rysunków lub tło wydarzeń, które ilustrował.

Poznaj nieznane zakamarki Pałacu

To jednak dopiero początek artystycznych atrakcji, choć na ich kolejną porcję trzeba będzie poczekać do godz. 20. Wtedy to w Sali Marmurowej rozpocznie się wernisaż zdjęć Jacka Foty. Wystawa o nazwie "PKiN" będzie okazja do wglądu w nieznane, intymne życie jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce. Na fotografowaniu wnętrz Pałacu Fota poświecił blisko dwa lata, zaprzyjaźnił się także z wieloma pracownikami budynku. Co będzie można zobaczyć na zdjęciach? Jak zapowiadają organizatorzy wystawy, na fotografiach pojawiają się nie tylko miejsca niedostępne dla niewtajemniczonych: zaplecza gospodarcze, podziemia, warsztaty, stolarnie, wentylatornie, bojlerownie, ale także przestrzenie, które użytkownicy pałacu zmieniali i porządkowali po swojemu - niesamowite, niedzisiejsze, prywatne.

Toast i zakręcona historia

Kulminacyjnym dniem pierwszego dnia obchodów będzie jednak Toast Urodzinowy. O godz. 22.30 warszawiacy zbiorą się przy miejskim stole na pl. Defilad, by wznieść wspólny toast za Pałac, Warszawę i warszawiaków. Wcześniej, o godz. 20.30, W Teatrze Studio odbędzie się premiera jubileuszowego odcinka "Pożaru w Burdelu", zaś od godz. 21. Dom Spotkań z Historią zaprosi na "Zakręconą historię Pałacu", czyli przegląd kronik filmowych, z komentarzami równolatka PKiN, Michała Ogórka. Pokaz odbędzie się w kinie plenerowym na pl. Defilad. Zwieńczeniem wieczoru będzie zaś występ Bartka Mindewicza, który zaprosi warszawiaków do śpiewania "Starych Piosenek Nocą".

Wspólne świętowanie trwać będzie także przez kolejne dni. Jakich wydarzeń nie można przegapić?

Tetris w oknach PKiN, 23 lipca

Dzień później Pałac Kultury i Nauki zmieni się w ogromną, mieniącą się kolorami instalację świetlną, stanowiącą jednocześnie interaktywną planszę do gry. Po zapadnięciu zmroku, od godziny 22:00 do ok. 3:00 rano, podświetlone okna Pałacu od strony ul. Marszałkowskiej zmienią się w planszę Tetris, jednej z najpopularniejszych gier wideo na świecie, posiadającej fanów na całym świecie. Zorganizowana zostanie strefa gracza, gdzie będzie można spróbować swoich sił na tak dużej planszy. Start Tetris na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki uświetni muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Placu Defilad. Finał turnieju odbędzie się kolejnego dnia, w okolicach godziny 23:00.

Światło i Dźwięk, 24 lipca

Istotnym elementem obchodów jubileuszu będzie organizowany spektakularny pokaz Światło i Dźwięk na fasadzie Pałacu, który rozpocznie się w piątek 24 lipca o godzinie 22.00. Pokaz powstanie przy współudziale mieszkańców Warszawy oraz internautów z całej Polski. Przygotowana została specjalna aplikacja: "Złóż życzenia Pałacowi". Za jej pomocą wszyscy chętni będą mogli przygotować zintegrowane z podkładem muzycznym animacje graficzne, które uświetnią wyjątkowy moment urodzin. Propozycje zgłaszać można do 22. lipca do godz. 24:00, a najlepsze zgłoszone animacje nadesłane przez uczestników konkursu zostaną wykorzystane w pokazie.

Aukcja foteli i krzeseł z Kongresowej, 25 lipca

Uroczysta aukcja foteli i krzeseł z Kongresowej odbędzie się w sobotę 25 lipca w Sali Starzyńskiego na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w godz. 14.00 – 19.00. Jak informują jej organizatorzy, najniższa cena wywoławcza za pojedynczy fotel lub krzesło to 50 zł. Będzie można kupić też zestawy dwóch, trzech lub czterech krzeseł. W sumie na aukcji wystawionych zostanie 77 przedmiotów.

Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch and Choir oraz miejski dansing na Placu Defilad, 25 lipca

60. urodziny Pałacu to również otwarty dla wszystkich mieszkańców koncert plenerowy z udziałem wyjątkowych gwiazd, połączony z miejską potańcówką. W sobotni wieczór o godzinie 21. pierwszy w Warszawie koncert promujący płytę "1976: A Space Odyssey".

Po koncercie, około godziny 23:00 rozpocznie się miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego. Twórcy z różnych środowisk i w różnym wieku, różnorodne estetyki muzyczne i ponadczasowa miłość do muzyki i do Warszawy. W sumie kilkudziesięciu muzyków na scenie i wiele godzin wspólnej miejskiej zabawy.

Poznaj swój Pałac, 26 lipca

W niedzielę 26 lipca między 12 a 16 Pałac Kultury i Nauki otworzy dla mieszkańców pomieszczenia na co dzień niedostępne. Warszawiacy będą mieli okazję zwiedzić kulisy dwóch teatrów, które mieszczą się w PKiN – Studio i Dramatycznego. Na spacery można zapisać się poprzez stronę internetową Domu Spotkań z Historią.

60 lat PKiN
TVN 24

jb/jk/ran