Świętokrzyska rozkopana, przedsiębiorcy liczą straty

Warszawa

fot. www.metro2.ztm.waw.pl

Rozkopana ulica i wysoki płot oddzielający chodnik od placu budowy skutecznie odstraszają klientów sklepów i knajpek sąsiadujących z budową II nitki metra przy ul. Świętokrzyskiej. Przedsiębiorcy upominają się o obniżki czynszów. Do urzędu Śródmieścia wpłynęły trzy wnioski - najemcy twierdzą, że ich dochody znacząco spadły.

- We wrześniu do Działu Lokali Użytkowych wpłynęły 3 wnioski z załączonymi oświadczeniami lub dokumentami dotyczącymi spadku obrotów - potwierdza Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. - Dotyczą obniżki za pierwszy okres utrudnień tj. od dnia 11.06.2011 r. do 31.08.2011 roku - dodaje.

"Sklep mniej widoczny"

Chodzi o lokale znajdujące się przy ul. Świętokrzyskiej. Wraz z zamknięciem ulicy i rozpoczęciem prac przy budowie II linii podziemnej kolejki zaczęły się problemy najemców. - Nie jeżdżą samochody, sklep jest mniej widoczny, nadrabiamy sprzedażą internetową - przyznaje pracownik sklepu z elektroniką przy Świętokrzyskiej 34.

- Ludzie nie wchodzą w Świętokrzyską, bo wydaje im się, że od strony Marszałkowskiej i ronda ONZ nie ma dojścia do sklepów - uważa Janusz Kujawski z salonu ślubnego "Młoda Para" przy Świętokrzyskiej 30.

Czas na negocjacje

Którym lokalom i o ile zostanie zmniejszony czynsz, okaże się po negocjacjach. - Wnioskodawców zaproszono na drugą połowę września do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami aby ustalić wysokość ewentualnej obniżki - wyjaśnia Urszula Majewska.

O zniżkę mogą upomnieć się najemcy 24 lokali w budynkach przy ul. Świętokrzyskiej 30 i 34 oraz ul. Wareckiej z wejściem od Świętokrzyskiej. Ale na określonych warunkach. Zniżki obejmują lokale na parterze od strony Świętokrzyskiej. - Wysokość bonifikaty wyniesie połowę procentowego spadku obrotów, nie więcej niż 30 proc. miesięcznej wysokości czynszu - mówi Majewska. - Zniżki będą udzielane cyklicznie, za każde kolejne pół roku utrudnień - dodaje.

"Obroty spadły o 80 procent"

To nie zadowala wszystkich. - Nasze obroty spadły o ok. 80 proc. Mam to udokumentowane. Będę apelował do władz dzielnicy, żeby zniżki były wyższe - mówi Janusz Kujawski.

Na razie na obniżki nie mają co liczyć przedsiębiorcy z uliczek sąsiadujących z Świętokrzyską, ale jest dla nich nadzieja. - ZGN monitorować będzie wpływ budowy II linii metra na działalność innych najemców z okolic ul. Świętokrzyskiej. W przypadku stwierdzenia negatywnego oddziaływania, rozważone będzie podjęcie analogicznych kroków w celu zrekompensowania strat najemców - tłumaczy Majewska.

ran/roody