Świętokrzyska dla pieszych? Na razie na wystawie


Ratusz przygotowuje się do przebudowy ulicy Świętokrzyskiej, ale prace zaczną się później niż zakładano. W skrócie ma być bardziej przyjazna dla pieszych i rowerzystów. Wizualizacje ulicy po modernizacji można oglądać w BUW-ie w ramach wystawy "Plany na przyszłość".

O tym, jak ma wyglądać nowa Świętokrzyska, którą teraz zajmują budowniczowie metra, informowaliśmy pierwsi. Już od pół roku warszawiacy mogą oglądać na stronie tvnwarszawa.pl koncepcję przygotowaną przez pracownie Pleneria i RS.

"Plany na przyszłość"

Dodatkowy rzut na ulicę Świętokrzyską wraz z opisem planowanej przebudowy można oglądać na wystawie "Plany na przyszłość", która wystartowała w środę na parterze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66).

To wizualizacja sprzed kilku miesięcy, ale dopiero teraz ujrzała światło dzienne:

Tak ma wyglądać ŚwiętokrzyskaPleneria , RS

Jaka Świętokrzyska?

W przyszłości ograniczony ma być ruch samochodów, a ulica ma być bardziej przyjazna dla przechodniów. Jezdnia będzie zwężana stopniowo na poszczególnych odcinkach. Według założeń koncepcji po 2 pasy ruchu w każdym kierunku mają być pomiędzy rondem ONZ a Marszałkowską, a pomiędzy Marszałkowską a Nowym Światem po jednym pasie.

Dodatkowe przejścia dla pieszych i uporządkowane parkowanie to kolejne pomysły. Na chodnikach pojawią się ławki do wypoczywania i miejsce na wystawy. Wzdłuż ulicy staną szpalery drzew.

Będzie miejsce na kawiarnie, ogródki czy restauracje, a także na przykład punkty wystawiennicze książek, zorganizowane przez pobliskie księgarnie.

"Trwają rozmowy"

Co teraz dzieje się z koncepcją?

- Na jej bazie przygotowywany jest projekt. Chcemy, żeby był maksymalnie zbliżony do koncepcji, trwają prace nad nim. Trwają także rozmowy m.in. wykonawcy centralnego odcinka II linii metra i Metra Warszawskiego na temat tego, jak organizacyjnie przygotować się do pracy - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Chodzi o to, żeby ustalić, kto za co będzie odpowiadał podczas modernizacji - dodaje.

W grudniu ubiegłego roku urzędnicy twierdzili, że nowa ulica mogłaby być gotowa na przełomie lat 2014-15. Teraz tego terminu już nie potwierdzają.

– W międzyczasie przesunęliśmy termin zakończenia budowy centralnego odcinka II linii metra. Roboty muszą być dopasowane do tego harmonogramu. Gdy ulica będzie dostępna, będzie można rozpocząć prace nad jej wyglądem – zaznacza Milczarczyk. - Nie rezygnujemy z przebudowy i nigdy nie rezygnowaliśmy - podkreśla.

TAK Z KOLEI MOŻE WYGLĄDAĆ ODNOWIONY PLAC POWSTAŃCÓW WARSZAWY:

Jak ma się zmienić Świętokrzyska?
Jak ma się zmienić Świętokrzyska?Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
O pomyśle na plac Powstańców Warszawy mówi Dariusz Malinowski, Pleneria
O pomyśle na plac Powstańców Warszawy mówi Dariusz Malinowski, PleneriaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran/mz

Źródło zdjęcia głównego: Pleneria i RS

Pozostałe wiadomości