Święto Wojska Polskiego: festyn, występy i zmiana warty

Warszawa

fot. TVN24

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, festyn, na którym będzie można z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy, oraz występy orkiestr wojskowych - to niektóre z zaplanowanych punktów tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego w Warszawie.

Święto obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę bitwy warszawskiej 1920 r. w tym roku przypada w poniedziałek. Jednak pierwsze uroczystości zaplanowano już na niedzielne popołudnie i wieczór na cmentarzach w Ossowie i wojskowym na warszawskich Powązkach. Na tej drugiej nekropolii delegacja MON złoży kwiaty przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej. Odbędzie się tam też apel pamięci przy pomniku poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Nominacje generalskie

Poniedziałkowe obchody rozpoczną się o godz. 8 mszą św. za ojczyznę w Katedrze Polowej WP. W trakcie nabożeństwa zostanie poświęcony sztandar Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Po mszy św., prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Pół godziny później na dziedzińcu pałacyku prezydent wręczy nominacje generalskie 15 oficerom.

Pokaz musztry, orkiestra i zmiana warty

Głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego będą uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Początek przewidziano na godz. 12, ale wcześniej warszawiacy będą mogli obejrzeć pokaz musztry paradnej i występy orkiestr wojskowych. W południe rozpocznie się uroczysta zmiana wart, a na płycie GNŻ zostaną złożone wieńce.

W tym roku nie będzie defilady połączonej z przelotem samolotów i śmigłowców wojskowych, takiej jak w latach 2007-2008. Jednak pododdziały, które wezmą udział w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, mają przemaszerować Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego.

Zobacz rosomaka

Na popołudnie wojsko zaplanowało atrakcje dla mieszkańców stolicy - w kilku punktach w pobliżu Traktu Królewskiego będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy, zobaczyć występy orkiestr i zespołów, a także zjeść grochówkę. Najcięższe wyposażenie ma stanąć na pl. Piłsudskiego - będą tam czołgi Leopard 2 i PT-91 Twardy oraz KTO Rosomak. Staną też wyrzutnia rakietowa Langusta, samobieżna haubica Goździk, armatohaubica Dana, radar Liwiec i przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa.

W Ogrodzie Saskim będzie można zobaczyć indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy, na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza - m.in. sprzęt wojsk przeciwchemicznych oraz inżynieryjnych. W tym miejscu stanie też scena, na której do wieczora będą występować orkiestry i zespoły wojskowe.

Druga scena będzie ustawiona na pl. Teatralnym. W pobliżu będzie można również zobaczyć sprzęt wojskowy, głównie wyposażenie wojskowych logistyków, ale także kontener z salą opatrunkową, polowe warsztaty oraz wyposażenie przeciwlotnicze - stację radiolokacyjna oraz zestawy rakietowe. Z kolei przed Galerią Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu będzie można obejrzeć wyposażenie żołnierzy Wojsk Specjalnych, niedaleko zaprezentuje się też Żandarmeria Wojskowa.

Za darmo do muzeum

Zabytkowy sprzęt grup rekonstrukcyjnych oraz współczesne wyposażenie będzie można też zobaczyć w Al. Jerozolimskich między rondem de Gaulle'a a Muzeum Wojska Polskiego. Wstęp do tego ostatniego, a także do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniaków na Sadybie, będzie w poniedziałek bezpłatny.

Na godz. 16 przewidziano też uroczystość w MON, podczas której wyróżniający się wojskowi mają zostać nagrodzeni tytułami Zasłużony Żołnierz RP oraz wpisami do księgi honorowej. Będą też wręczane odznaczenia resortowe.

Ostatnim punktem poniedziałkowych obchodów będzie uroczystość w podwarszawskim Radzyminie na cmentarzu poległych w 1920 r. Początek zaplanowano na godz. 17.

bf