Święto Wojska: do grobu przez "prowizoryczną bramkę"

Warszawa

TVN24Próby przed Świętem Wojska Polskiego

Pomimo remontu pl. Piłsudskiego, prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Główne uroczystości odbędą się jednak w Al. Ujazdowskich, obok Belwederu.

Od paru dni trwają już przygotowania. - Godzina 5 rano, jeszcze kilka dni do Święta Wojska Polskiego, a żołnierze już ćwiczą. Mówią, że wcześnie, bo nie chcą przeszkadzać mieszkańcom Warszawy. Albo raczej nie chcą żeby ktoś ich podglądał, bo to w końcu premiera - relacjonuje Piotr Świerczek, reporter TVN24.

Nie na placu, a w Alejach

Pierwszy raz główne uroczystości odbędą się w Al. Ujazdowskich, tuż obok Belwederu i Kancelarii Premiera.

- Jest to duża trema, bo z reguły uroczystości odbywają się na Placu Piłsudskiego. Stąd ta próba. Mamy nadzieję, że wyjdzie jak najlepiej - mówi ppłk Paweł Zduniak, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa.

- Sprzęt wojskowy, żołnierze, oficjele, goście i widzowie muszą zmieścić się wąskich Alejach.

- Trzeba przećwiczyć, sprawdzić, wymierzyć, czy orkiestra zmieści się w danym rejonie, czy pododdział nie jest za długi albo za krótki - wyjaśnia płk Mariusz Kubarek, Pomocnik Dowódcy Garnizonu Warszawa ds. Ceremoniału Wojskowego.

Są nawet dublerzy prezydenta i innych ważnych osób. - Po to, żeby przyzwyczaić wszystkich żołnierzy, którzy trenują do tej uroczystości. Na kogo patrzeć, do kogo się zwrócić, wiedzieć, w którym momencie uroczystości jesteśmy - mówi mjr Leszek Szcześniak, Zastępca Dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Pomimo remontu złożą kwiaty

Wszystkie zmiany spowodowane remontem nawierzchni na placu Piłsudskiego. Jak jednak zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej, prezydent Polski w czwartek o 10.00 złoży kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

- Bronisław Komorowski dojdzie do grobu od strony Ogrodu Saskiego, czyli z drugiej strony niż zazwyczaj. Tam będzie otwarta prowizoryczna bramka - tłumaczy Anna Kliś, z departamentu prasowo-informacyjnego MON. - Prezydentowi towarzyszyć będzie Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł i gen. bryg dr Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa- dodaje.

Zamknięte ulice

W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego kierowcy i pasażerowie muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu. Niektóre ulice będą zamknięte.

W środę ok. godziny 23.00 na dobę wyłączone z ruchu zostaną ulice Myśliwiecka na odcinku od ul. Łazienkowskiej do ul. Szwoleżerów oraz ul. Szwoleżerów od ul. Myśliwieckiej do ul. Czerniakowskiej.W czwartek od ok. 2 w nocy do ok. 18.00 zamknięte będą Al. Ujazdowskie od ul. Pięknej do ul. Bagatela oraz ul. Belwederska od ul. Bagatela do ul. Gagarina.

Komunikacja pojedzie objazdami. Tu znajdziesz szczegóły.

TVN24/su/roody