Najnowsze

Święto Niepodległości na ulicach. Dużo zmian

Najnowsze

[object Object]
Na 11 listopada zarejestrowano 12 zgromadzeńTVN24
wideo 2/5

11 listopada odbędzie się wiele uroczystości, zgromadzeń i innych związanych z obchodami Święta Niepodległości. W związku z tym zostanie wprowadzony szereg zmian w ruchu. Należy spodziewać się utrudnień.

- Na 11 listopada zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych - poinformowała w środę szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa Ewa Gawor. Jak dodała, największy ma być Marsz Niepodległości - jego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tysięcy osób.

Uroczystości państwowe

Oficjalne uroczystości państwowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta rozpoczną się o 12 na placu Piłsudskiego. O 13 odbędzie się przemarsz pododdziałów wojskowych i grup rekonstrukcyjnych. Przejdzie on Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi.

Stacjonarne świętowanie na placu Piłsudskiego rozpocznie się już w piątek wieczorem. Na placu odbędzie się Capstrzyk Niepodległości. Ze względu na to od 17 do 19.30 zamknięte dla ruchu będą plac Piłsudskiego oraz ulice Tokarzewskiego-Karaszewicza, Wierzbowa, Moliera oraz Focha.

Bieg Niepodległości

Organizowany po raz 29. Bieg Niepodległości rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 14.

Bieg odbędzie się na trasie: aleja Jana Pawła II, start przy Stawki, jezdnią wschodnią i wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi; Chałubińskiego, jezdnią wschodnią; aleją Niepodległości, jezdnią wschodnią; zawrotka na skrzyżowaniu z Rakowiecką; aleją Niepodległości, jezdnią zachodnią; Chałubińskiego, jezdnią zachodnią; aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi i jezdnią zachodnią; meta przy Stawki.

Narodowcy

Marsz, organizowany przez środowiska narodowe, przejdzie ulicami Warszawy pod hasłem "My chcemy Boga". Zbiórka o 15 na rondzie Dmowskiego, potem przemarsz trasą: Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia Stadionu PGE Narodowego, gdzie zakończy się około 19.

Anarchiści

Kontrmanifestację do Marszu Niepodległości organizuje Antifa, która zarejestrowała początek zgromadzenia na placu Politechniki na 14. Demonstranci, których według organizatorów będzie 10 tysięcy, przejdą Nowowiejską do placu Zbawiciela i dalej Mokotowską do placu Trzech Krzyży i Wiejską aż przed gmach Sejmu.

Świętowanie na dwóch kółkach

Przejazd motocykli, czyli "Parada Motocykli RN" (wcześniej znana jako "Rock Niepodległości") rozpocznie się około 13.30 i potrwa aż do 16. Rozpocznie się ona w Sulejówku na alei Marszałka Józefa Piłsudskiego i przejedzie trasą: Trakt Brzeski, Czecha, Płowiecka, Ostrobramska, aleja Stanów Zjednoczonych, most Łazienkowski, aleja Armii Ludowej, plac Na Rozdrożu, Aleje Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego aż do Idzikowskiego.

Wyłączone z parkowania

W sobotę przez cały dzień wyłączone z parkowania będą: Tokarzewskiego-Karaszewicza wraz z parkingami przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawskiego i plac Teatralny. A także plac Małachowskiego, Królewska od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej, Ossolińskich, Wierzbowa, Moliera, Focha, Fredry, aleja 3 Maja od Kruczkowskiego do Muzeum Wojska Polskiego.

Zamknięte ulice

Od 11 do 14 zamknięte dla ruchu będą plac Piłsudskiego oraz ulice Królewska od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej, Wierzbowa, Ossolińskich, Moliera, Focha, Fredry i Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Mapa zgromadzeń zaplanowanych na 11 listopadaUM Warszawa

"Bieg Niepodległości" spowoduje zmiany w ruchu, które potrwają od około 5 do 16.

- 5-16: zamknięta będzie aleja Jana Pawła II na odcinku od Dzikiej do Anielewicza oraz Stawki na odcinku od Smoczej do Dzikiej.

- 9.30-14: aleja Jana Pawła II od Anielewicza do aleja Solidarności.

- 10.30-14.00: aleja Jana Pawła II (od alei Solidarności), Chałubińskiego i aleja Niepodległości (do Rakowieckiej).

Natomiast w związku z Marszem Niepodległości w godz. 15-19.00 zamknięte będą: Marszałkowska, między Świętokrzyską a rondem Dmowskiego; Aleje Jerozolimskie wraz z mostem Poniatowskiego i aleja Poniatowskiego, od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona; Wybrzeże Szczecińskie oraz Wisłostrada.

Ponadto północna nitka mostu Łazienkowskiego zostanie wyłączona na czas przejazdu uczestników Parady Motocyklowej "Rock Niepodległości".

Ratusz radzi, aby omijać centrum i zastrzega, że w sobotę mogą pojawić się inne dodatkowe ograniczenia w ruchu.

ZOBACZ MAPĘ W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

Komunikacja miejska

Spore zmiany wystąpią w ruchu autobusowym i tramwajowym. Kilkadziesiąt linii zostanie skierowanych na najbliższe przejezdne ulice. Szczegóły na stronie ZTM.

ZTM wystawi też ok. 60 posterunków nadzoru ruchu, w których pracownicy mają na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację na ulicach. W Śródmieściu uruchomione zostaną punkty informacyjne dla pasażerów.

- Najpewniejszym środkiem transportu będzie metro. W sobotę I linia będzie kursowała co 5 minut, a II linia co 5-6 minut w zależności od pory dnia - powiedział Andrzej Franków, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

Poinformował też, że w pociągach Kolei Mazowieckich przez cały dzień, na obszarze pierwszej strefy biletowej, będą honorowane wszystkie bilety ZTM.

Tak Święto Niepodległości przebiegało rok temu:

[object Object]
Podsumowanie 11 listopadaTVN24
wideo 2/20

PAP/mp/b

Pozostałe wiadomości