Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Święto Niepodległości: bieg, marsze, zamknięte ulice

Warszawa

Stolica świętuje Dzień Niepodległości. Kilkadziesiąt tysięcy osób weźmie udział w różnych marszach i zgromadzeniach. Kierowcy i pasażerowie muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami.

Ratusz zarejestrował w sumie 11 zgomadzeń, które mają związek ze Świętem Niepodległości. Największe z nich to marsze, w których ma wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy osób oraz Bieg Niepodległości.

1. BIEG NIEPODLEGŁOŚCI - START O GODZ. 11.11.

Trasa: al. Jana Pawła II przy Stawki, Chałubińskiego, al. Niepodległości i z powrotem do skrzyżowania al. Jana Pawła II ze Stawki.

Dla zawodników nordic walkingu zawrotka przy ul. Koszykowej, dla pozostałych uczestników przy ul. Rakowieckiej.

UTRUDNIENIA: Od godz. 6 rano do 16.00 z ruchu wyłączona została al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Radosława do ul. Anielewicza, a także ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej.

2. MARSZ SOCJALISTÓW - START O GODZ. 11.00.

Trasa marszu: plac Grzybowski, ul. Świętokrzyska, ul. Marszałkowska, ul. Rysia, pl. Dąbrowskiego, ul. Kredytowa, ul. Traugutta, Krakowskie Przedmieście. Koniec przy skrzyżowaniu z ul. Królewską.

UTRUDNIENIA: wymienione ulice będą zamykane systematycznie wraz z przemieszczaniem się uczestników.

3. MARSZ POROZUMIENIA - START O GODZ. 12.00.

Trasa przemarszu: pomnik Bohaterów Getta – ul. Marszałkowska – rondo De Gaulle’a – ul. Nowy Świat – ul. Tamka – Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy.

UTRUDNIENIA: wymienione ulice będą zamykane systematycznie wraz z przemieszczaniem się uczestników.

4. MARSZ "RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ" - START O GODZ. 13.15.

Trasa przemarszu: pl. Piłsudskiego, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie do pl. Na Rozdrożu.

UTRUDNIENIA: wymienione ulice będą zamykane systematycznie wraz z przemieszczaniem się uczestników.

Trasa przemarszu "Razem dla Niepodległej"
prezydent.pl

5. MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI - START O GODZ. 15:00.

Trasa przemarszu: organizatorzy informują, że marsz ruszy z Ronda Dmowskiego i ma dotrzeć pod pomnik Dmowskiego na placu Na Rozdrożu. Dokładna trasa nie jest znana.

UTRUDNIENIA: ulice zamykane będą systematycznie wraz z przemieszczaniem się uczestników.

Marsz zakończy się o godz. 19.00.

4 MARSZE I BIEG - CZYTAJ WIĘCEJ.

Bezpieczeństwa uczestników marszów strzec ma kilka tysięcy policjantów. Do Warszawy ściągnięto posiłki z całego kraju.

Nie zaparkujesz

Kierowcy powinni omijać nie tylko trasy, którymi maszerować będą uczestnicy marszów. W związku z uroczytościami przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza już od soboty wprowadzono zakazy parkowanie w okolicy pl. Piłsudskiego.

W sobotę straż miejska miała ręce pełne roboty. Odholowano kilkadziesiąt samochodów.

Zmiany w komunikacji

Z utrudnieniami muszą liczyć się również pasażerowie komunikacji miejskiej. Część zmian wprowadzono już w sobotę. W niedzielę kolejne linie autobusowe jeżdżą objazdami. Chwilowo wstrzymany zostanie również ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji miejskiej znajdziesz tutaj.

Infolinia

W związku z utrudnieniami policja uruchomiła infolinię. "Pod numerem telefonu 22 60-38-038 zarówno warszawiacy, jak i wszyscy ci, którzy odwiedzą w tym czasie stolicę, mogą dowiedzieć się o bieżących utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu drogowego w związku z odbywającymi się tego dnia zgromadzeniami" – zapewniają stołeczni policjanci umieszczonym w sobotę komunikacie. Czytaj więcej.

su/par