Święto Kolonii Wawelberga. Powstała 120 lat temu

Najnowsze

Parada rowerowaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Klimatyczne osiedle schowane w sercu Woli obchodziło w niedzielę swoje święto. Mieszkańcy i miłośnicy Kolonii Wawelberga zaprosili na koncerty, symulator lotu szybowcem i spektakl.

Czwarta edycja święta rozpoczęła się w niedzielę w południe i trwała do około godziny 18 przy Górczewskiej 15.

Koncert i wystawa

"W 120. rocznicę rozpoczęcia budowy kolonii pragniemy przypomnieć jej historię i idee jakie przyświecały powstaniu tego miejsca. Chcemy jednocześnie upowszechnić wiedzę o najważniejszym dziele Hipolita Wawelberga - utworzonej w 1895 roku - Szkole Technicznej im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda, która miała wielki wpływ na przyszły rozwój Polski" - przekonywali organizatorzy.

W tym roku Święto Kolonii uświetnił koncert zespołu Bester Qartet, który łączy muzykę klezmerską z jazzem. Wcześniej zaśpiewali m.in. aktorka i piosenkarka Katarzyna Dąbrowska oraz Sjesta Trio z pieśniami sefardyjskimi.

W bramach można było zobaczyć również wystawę historyczną fotografii przygotowaną we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Na dzieci czekały pokazy tańca, symulator lotu szybowcem, Klocki Moovie i warsztaty streetartowe.

Parada Rowerowa

Odbyły się również spektakl "O czym śniła Estera" na podstawie baśni i sentencji Nachmana z Bracławia - specjalnie przygotowany i wyreżyserowany przez Joannę Grabowiecką, w obsadzie: Sylwia Najah, Aleksandra Pisula, Rafał Fudalej. Zaśpiewa Maria Sadowska. Podczas święta odbyła się II Warszawska Parada Rowerowa. Zakończył ją konkurs na stylizację. Kolorem wiodącym tegorocznego święta był niebieski.

Program świętamateriały orgazanitora

Zbudowana 120 lat temu

Wybudowane 120 lat temu osiedle jest zlokalizowane między ulicami Górczewską 15, 15 A i Wawelberga 3. "Powstało z myślą o robotnikach z warszawskiej Woli. Na osiedlu uczciwi, niezamożni ludzie nie tylko znajdowali tani dach nad głową, ale też zostawali objęci bogatym programem społecznym. W Kolonii działała szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, która oferowała szczepienia i wizyty domowe lekarza, łaźnie i pralnie. Był to pierwszy w Polsce projekt pomocy mieszkaniowej, wyjątkowy projekt społeczny i architektoniczny" – przypominają organizatorzy.

Zapowiedź świętamateriały organizatorów
wideo 2/3

ran/b