Święto Dziękczynienia w Warszawie. Ulicami miasta przeszła procesja

Warszawa

Na Polach Wilanowskich odbywa się Święto Dziękczynienia. Uroczysta procesja z relikwiami św. Jana Pawła II przeszła przez stolicę. Trasa wiodła z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W uroczystościach wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie kilka tysięcy wiernych powitało ją oklaskami. W procesji przybyli m.in. kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz. W południe odbyła się msza św. dziękczynna za kanonizację polskiego papieża; przewodniczył jej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; on także wygłosił homilię.

Gest uznania dla Polski i papieża

Jak powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, procesja była okazją do podziękowania Bogu za Jana Pawła II, jego pontyfikat i niedawną kanonizację. Po nabożeństwie prezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie oraz zasadził przed Świątynią Opatrzności Bożej "Dąb Wolności”.

- Serdecznie dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres, za udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym - podkreślił.

Zdaniem metropolity warszawskiego obecność kard. Parolina ma znaczenie symboliczne, bo będzie on także uczestniczył w obchodach 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. - Wierzę, że jest to gest uznania dla naszego kraju i papieża-Polaka - powiedział kard. Nycz.

"Niech świątynia będzie żywym pomnikiem"

- Niech Świątynia Opatrzności Bożej będzie żywym pomnikiem przybliżającym wielkich Polaków następnym pokoleniom - zaapelował w niedzielę sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas Święta Dziękczynienia w Wilanowie.

Zwracając się do polskich rodzin, kard. Parolin apelował o to, by nie bały się one świętości.

- Jakże ważne jest dziś, by chrześcijańskie rodziny były święte. Niech będą miejscem, gdzie można doświadczyć miłości Boga do wszystkich ludzi. Jestem świadomy, że w Polsce są liczne świadectwa rodzin świętych, wiernych Chrystusowi i Kościołowi. Za to szczerze wam bardzo dziękuję, także w imieniu papieża Franciszka. Jestem także świadomy trudności, jakie spotykają rodziny i wiele osób, by otworzyć się na życie i pozostać wiernym przymierzu małżeńskiemu aż do końca. Odwagi! Bóg niczego nie odbiera, ale napełnia nas łaską, jeśli Mu zaufamy. Zachęcam was, byście oddali się Bożej Opatrzności i byście nie bali się przyjąć dzieci, którymi Bóg chce was obdarzyć - zachęcał watykański hierarcha.

Dla rodzin i dzieciaków

Poza obchodami religijnymi przygotowano liczne atrakcje - m.in. grę rodzinną "Jan Paweł II - święty dookoła świata". Będzie ruchomy "Teatr XXI wieku" w odsłonie 24 scen biblijnych i historycznych. W powstającym Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyświetlany będzie film o przyszłej ekspozycji stałej tej placówki.

Podziękowanie za wsparcie

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski jest prowadzona także zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody święta Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł powiedział, że dzięki wsparciu darczyńców udało się zebrać w ubiegłym roku 20 mln zł na budowę Centrum - możliwe było ukończenie wielu etapów prac, m.in. związanych z kopułą, potężnymi świetlikami, izolacją przeciwwodną czy rozpoczęcie prac nad ociepleniem i wyłożeniem kamieniem elewacji oraz wstawieniem pierwszych okien.Podkreślił też, że nastąpił znaczny postęp prac w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prowadzone są prace związane przy poziomej elewacji muzeum od strony północnej - w postaci podwieszonego sufitu.Kard. Nycz wyraził podziękowanie wszystkim darczyńcom z całej Polski i spoza granic, którzy "każdego dnia przyczyniają się do wspierania tego Wotum Narodu, które będzie służyło przyszłym pokoleniom". Jak powiedział hierarcha, jego wielkim pragnieniem jest, aby w 2016 roku papież Franciszek mógł poświęcić Świątynię Opatrzności Bożej oraz wejść do nowo otwartego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Szczegółowy program obchodów wydarzenia:

14:00 – 21:00 Występy artystów: Alicja Majewska, Stan Borys, Wilki, Jula, Ryszard Rynkowski, Moja Rodzina

15:00 – 16:00 Koncert z udziałem śpiewających dzieci oraz znanych artystów: Jolanty Fraszyńskiej, Pawła Królikowskiego, Krzysztofa Respondka, Rafała Cieszyńskiego, Katarzyny Żak, Joanny Trzepiecińskiej, Tomasza Stockingera, Joanny Moro, Katarzyny Zielińskiej

21:00 – Wspólny śpiew i modlitwa uwielbienia

21:30 – Nabożeństwo czerwcowe

21:37 – Iluminacja świątyni; zakończenie

Święto Dziękczynienia od 2008 r. obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca:

Święto dziękczynienia w Polskim kościele
fot Paweł Supernak / PAP film: TVN24

PAP, kś