Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Święto 3 maja w stolicy. Orkiestra z Węgier i defilada

Warszawa

TVN24Uroczystości na placu

Na pl. Zamkowym odbyła się w sobotę uroczystość z okazji święta narodowego przypadającego w 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zgromadzeni wysłuchali przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zobaczyli też defiladę wojskową.

Prezydent przybył na pl. Zamkowy i zgodnie z ceremoniałem wojskowym dokonał przeglądu pododdziałów; odśpiewano hymn państwowy.

Orkiestra z Węgier

Scenariusz uroczystości przewiduje też odczytanie preambuły Konstytucji 3 maja, oddanie salutu armatniego złożonego z 21 wystrzałów oraz odśpiewanie pieśni "Witaj majowa jutrzenko". Potem głos zabrał prezydent Komorowski.

Nie ma wolności bez nowoczesności - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w czasie centralnych obchodów 223. rocznicy Konstytucji Trzeciego Maja na Placu Zamkowym w Warszawie. Nawoływał, by - pamiętając o prapradziadach - szanować twórców współczesnej wolności. Jak podkreślił Komorowski, świętujemy 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju, rozpoczętego w 1989 r. od "skutecznego zerwania pojałtańskich uzależnień od Wschodu i od wyznaczenia strategii dążenia przez Polskę do świata Zachodu i Europy", która doprowadziła nas do tego, że od 15 lat jesteśmy w NATO, a od 10 lat - w Unii Europejskiej.

Defilada i orkiestra

Po przemówieniu odbyła się defilada pocztów sztandarowych oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Ok. godz. 13.30 przed Pałacem koncert ma dać orkiestra wojskowa z Węgier. W uroczystości na pl. Zamkowym biorą udział m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, generalicja oraz duchowni. Tuż przed uroczystością mieszkańcy Warszawy i turyści zgromadzeni mimo deszczu i chłodu wokół pl. Zamkowego mogli posłuchać koncertu orkiestry wojskowej z Siedlec. W sobotę rano prezydent wziął udział w mszy św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście. Natomiast przed południem na Zamku Królewskim Komorowski wręczył odznaczenia państwowe.

PAP/ran