Święta w zoo. Słonie spacerują, małpy się nudzą, niedźwiedzie chcą spać

Warszawa

TVN24Andrzej Kruszewicz o zimie w ZOO

Nietypowa, jak tę porę roku, aura wywołuje mieszane uczucia wśród mieszkańców warszawskiego zoo. Niektóre gatunki się cieszą z wysokiej temperatury, inne są zdezorientowane. - niedźwiedzie są bardzo senne, a małpy znudzone. Humor dopisuje Bysiowi, nosorożcowi, który w Wigilię świętował swoje pierwsze urodziny. O świętach w ogrodzie zoologicznym opowiadał jego dyrektor Andrzej Kruszewicz.

Niektórym zwierzętom z warszawskiego zoo nie przeszkadza, że zima wciąż nie nadeszła. - Bardzo im się to podoba. Są dłużej na spacerach, naprawdę są zadowolone z takiego obrotu sprawy - mówił we "Wstajesz i Wiesz" Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Misie chcą spać

Inaczej sprawy się mają jeśli chodzi o zwierzęta zapadające w sen zimowy. - Zwierzęta z naszej strefy klimatycznej są gotowe na nadejście zimy, niedźwiedzie są ospałe, chętnie poszłyby spać. Daniele też są bardzo puchate, już minął nastrój godowy. Natomiast wszystkie najbardziej egzotyczne zwierzęta nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, więc tak naprawdę jest im wszystko jedno - dodał Kruszewicz.

Słonie i żyrafy spacerują

Zwierzęta afrykańskie są podzielone. Niektórym nie przeszkadza niska temperatura.

- Tam czasem bywa około zera stopni i one mogą wychodzić na spacery. Słonie spacerują, nosorożce i żyrafy też. Małpy zostają w swoich klatach, bo są zbyt delikatne na mróz i nudzą się, bo mają mało bodźców. Cały sztab ludzi planuje im zajęcia, dostarcza dużo zabawek, organizuje treningi - tłumaczył dyrektor zoo.

Pierwsze urodziny Bysia

24 grudnia swoje pierwsze urodziny obchodził nosorożec Byś. - Byś urodził się w wigilię Bożego Narodzenia w ubiegłym roku. Dostanie tort warzywno-owocowy. Wczoraj małpy miały imprezę świąteczną i dostały dużo owoców. W zoo dużo się dzieje i musi się dziać, bo jak jest mało zwiedzających, to małpy się nudzą. Zachęcam wszystkich, żeby do nas przychodzili. Jest czynne codziennie, w święta też - podsumował dyrektor Kruszewicz.

ij/b