Świecą pustkami od stycznia. Wiemy, co w nich będzie

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plWkrótce kioski zostaną zagospodarowane

Przez prawie pół roku charakterystyczne kioski na Krakowskim Przedmieściu stały puste. Ma się to jednak zmienić lada chwila. Oprócz prasy będzie można kupić bilety komunikacji miejskiej, a także do teatrów, czy klubów jazzowych.

Czarne kioski o owalnym kształcie, które stoją na Krakowskim Przedmieściu od 2008 roku, są puste od początku tego roku. Po 96 miesiącach przestała nimi dysponować firma AMS, a śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych ogłosił konkurs na nowego najemcę.

W środę start

Wygrało Warexpo – spółka miejska zajmująca się reklamą w przestrzeni miasta. Umowę podpisano 13 stycznia tego roku, a od tego czasu kioski są nadal zamknięte. Nie można w nich kupić prasy, nie mówiąc już o biletach komunikacji miejskiej.

"W chwili obecnej wyrażona została przez wynajmującego zgoda na podnajem czterech kiosków, co oznacza rozpoczęcie w nich działalności handlowej w ciągu najbliższych dni. Ponadto informujemy, że najemca jest w trakcie rozmów dotyczących podnajmu pozostałych dwóch kiosków" - napisał w mailu do naszej redakcji Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor ZTP.

I odesłał nas bezpośrednio do Warexpo. - Potrzebowaliśmy więcej czasu na rozmowy z najemcami. Chcieliśmy, żeby nasza oferta była atrakcyjna dla warszawiaków i turystów. To mają być nie tylko kioski z prasą – zapewnia Aleksandra Derc z Warexpo.

Jak podaje, dwa pierwsze mają zacząć działać w środę. Kioski naprzeciwko Domu Polonii i bramie głównej Uniwersytetu Warszawskiego zajmie Ruch ze standardową ofertą sprzedażową.

Kiosk Kultury

Przy księgarni Prusa znajdzie się z kolei Kiosk Kultury. To wspólne przedsięwzięcie stołecznych instytucji i Biura Kultury miasta. Start zaplanowano na weekend 13-14 maja. W opisie wydarzenia na Facebooku czytamy, że "będzie można zaczerpnąć informacji na temat wydarzeń w stolicy, a także zakupić bilety do ponad 35 warszawskich instytucji kultury, m.in. do Teatru Powszechnego, Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, Teatru Współczesnego, Teatru Syrena, STUDIO teatrgaleria, Muzeum POLIN, Klubu Komediowego, Klubu Jazzowego 12na14". Podczas weekendowego otwarcia będą spotkania z aktorami, czy konkursy.

- W czwartym kiosku, przy ulicy Karowej, wystartuje w najbliższych dniach prywatny najemca - mówi Derc. Będzie to punkt z ofertą typową dla kiosków,czyli między innymi prasą i biletami. - Jeżeli chodzi o piąty i szósty kiosk, to prowadzimy rozmowy z potencjalnymi najemcami, oferującymi zarówno działania komercyjne jak i promocję kultury i sportu. Liczymy, że zaczną działać jeszcze w maju – dodaje.

Dwa ostatnie obiekty znajdują się przy kościele św. Anny i naprzeciwko pomnika Adama Mickiewicza.

Czy ostatecznie tylko jeden kiosk będzie miał funkcję kulturalną? - Wszystko zależy od wyniku prowadzonych rozmów – odpowiada przedstawicielka Warexpo

Kioski mają jeszcze jedną funkcję - można na nich umieszczać reklamy. Warexpo zaznacza, że od początku roku sprzedawało tę przestrzeń firmom, które chciały się reklamować. – jesteśmy spółką prawa handlowego, musimy działać ekonomicznie i dbać o rentowność naszych przedsięwzięć.

Umowa pomiędzy ZTP a Warexpo obowiązuje do końca tego roku.

ran/ec