Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Świątynię sportu opanują fani książek

Najnowsze

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plTargi książki na Narodowym

Warszawskie Targi Książki związane dotąd z Pałacem Kultury i Nauki zmieniają lokalizację. Kolejna edycja imprezy odbędzie się w dniach 16-19 maja 2013 r. na Stadionie Narodowym. Wystawcy i zwiedzający będą mieli do dyspozycji dwa razy więcej miejsca, niż dotychczas. Wielkie imprezy książkowe od ponad pół wieku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki - z tą lokalizacją związane były Międzynarodowe Targi Książki, a także pierwsze edycje młodszej imprezy - Warszawskich Targów Książki.

W ostatnich latach coraz częściej powtarzano jednak, że targi przestały się mieścić w kiepsko wentylowanych przestrzeniach pałacu. Od lat panował tłok, były miejsca, gdzie między stoiskami trudno się było przecisnąć, a program spotkań i wystaw towarzyszących imprezie trzeba było ograniczać, ze względu na brak przestrzeni.

Rozwiązanie problemów

- Przeniesienie targów na Narodowy rozwiązuje wiele problemów - mówił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami Jacek Oryl, dyrektor Murator Expo, współorganizatora Warszawskich Targów Książki. Nad promenadą ulokowane zostanie centrum konferencyjne o powierzchni 4 tys. m kw., podzielone na 10 sal, które mogą pomieścić od 100 do 300 osób. W galerii stadionu zlokalizowanej na poziomie wejścia na targi będzie sektor atrakcji dla dzieci połączony z sektorem komiksu i gier planszowych oraz antykwariuszy. Ułatwieniem dla zwiedzających i wystawców będzie dostępność wielkich parkingów.

W zeszłym roku Warszawskie Targi Ksišżki odwiedziło niemal 40 tys. osób. Na tegorocznych targach książki prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy w tym roku targom towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia, podczas których, w specjalnie oznakowanym sektorze, swoją ofertę prezentować będzie blisko 20 oficyn akademickich.

Tłumy autorów

Targi odwiedzi blisko 500 autorów książek. Wśród gości będą m.in. Katalończyk Jaume Cabre, autor powieści Wyznaję, Francuz Bernard Minier, autor kryminałów - Bielszy odcień śmierci i właśnie wydanego Kręgu, a także Sergiei Lukyanenko, jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarz science-fiction. Swoje książki podpisywać będą polscy autorzy, m.in.: Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Rita Gombrowicz, prof. Zbigniew Mikołejko, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Wajrak, Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński, prof. Jerzy Bralczyk, Szczepan Twardoch, Katarzyna Grochola. W sobotę, w ramach Dnia Reportażu, na targach można będzie spotkać czterech z pięciu tegorocznych finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki będą to Brytyjczyk Ed Vulliamy i troje Polaków: Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska oraz Mariusz Zawadzki. W sobotę będzie już znane nazwisko tegorocznego zwycięzcy konkursu, które zostanie ogłoszone w piątek wieczorem, podczas uroczystości w Teatrze Polskim.

Przecinek i kropka

Tradycyjnie podczas targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Poznamy też zwycięzców konkursów na Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, konkursu książki dla dzieci Przecinek i kropka, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Mistrz Promocji Czytelnictwa. W czwartek na targach odbywać się będzie Forum Nowych Technologii, podczas którego zwiedzający będą mogli uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i konferencjach poświęconych książce cyfrowej. Każdy uczestnik targów będzie mógł na podstawie kodu dołączonego do biletu pobrać elektroniczne wersje powieści Gwiezdny pył Neila Gaimana oraz Kamienna ćma Pawła Matuszka. Targom towarzyszyć będzie festiwal Komiksowa Warszawa i specjalny program imprez dla dzieci i młodzieży Lubię czytać poświęcony m.in. twórczości Juliana Tuwima. W czwartek i piątek przygotowano wiele propozycji dla grup szkolnych - lekcje literatury, prezentacje adaptacji filmowych dzieł literackich, lekcje multimedialne. W sumie program targów obejmuje ponad 650 wydarzeń. W tym roku na WTK zadebiutuje akcja Książka za książkę. W zamian za papierowy egzemplarz książki przyniesiony na targi przez cały czas trwania imprezy można będzie otrzymać kupon do bezpłatnego pobrania e-booków. Wydawcy przeznaczą na tę akcję kilkaset tytułów.

Wstęp jest płatny: Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 5 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONIE WTK PAP/ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl