Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

Świątynia rozbłysła kolorami

Najnowsze

fot
| Fakty po południufot

Punktualnie o godz. 21:37 na Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie rozbłysła ilumincja - to zwieńczenie obchodów IV Święta Dziękczynienia. Wcześniej z Arką Noego, Skaldami i Kasią Cerekwicką warszawiacy dziękowali za beatyfikacją Jana Pawła II, a przed Świątynią najmłodsi bawili się na pikniku rodzinnym.

IV Dniu Dziękczynienia w Wilanowie towarzyszyły koncerty Arki Noego i Skaldów, grupy Pectus oraz Kasi Cerekwickiej. Wystąpiła też mezzosopranistka Izabela Kopeć i włoski piosenkarz Amedeo Minghi.

Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. W niedzielnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski, władze lokalne i samorządowe, prezydenci i burmistrzowie miast papieskich, harcerze, młodzież i licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Dziękował w niej za posługę Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.

Na wesoło dziękowali za beatyfikację papieża  film Marcin Gula/tvnwarszawa
Na wesoło dziękowali za beatyfikację papieża film Marcin Gula/tvnwarszawa | tvnmeteo.pl

Kropla krwi Papieża

W czasie mszy św. siostry Instytutu Prymasowskiego przekazały na ręce metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza płaszcz prymasa Wyszyńskiego, który znajdzie się w Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego w Centrum Opatrzności Bożej.

Po mszy relikwie Jana Pawła II zostały złożone w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Relikwiarz został umieszczony w sejfie za pancerną szybą. Tam umieszczony jest romb ze srebrnymi bokami, których faktura przypomina paliusz (szeroka na kilka centymetrów taśma z wyszytymi krzyżykami, jedno z insygniów papieskich - PAP).

W przeszklonym wnętrzu rombu umieszczona jest kryształowa kropla, w której znajduje się fragment sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na Placu św. Piotra. Relikwiarz będzie wkomponowany w portret błogosławionego, wykonany w Weronie z drobnych granitowych kamyków i szkła.

film TVN24
film TVN24 | Getty Images

PAP/bf/roody

Pozostałe wiadomości