Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Świąteczna iluminacja po testach. Montaż w przyszłym tygodniu

Warszawa

UMIluminacja świąteczna ponownie rozświetli stołeczne ulice

Chociaż do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze siedem tygodni, w Warszawie pojawiają się już pierwsze dekoracje. Na dniach ruszy montaż największej iluminacji świątecznej. Jak zapowiadają drogowcy, nie zabraknie niespodzianek. Już w sobotę w Wilanowie ponownie zacznie działać Labirynt Światła.

Drogowcy są już po teście świątecznych lampek. – Wykonaliśmy go dwa tygodnie temu przy Krakowskim Przedmieściu po to, żeby w trakcie montażu nie okazało się, że coś nie działa - informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. Jak wyjaśnia, sprawdzone były te światełka, które znajdują się wzdłuż ulicy na słupach oświetleniowych.

Kiedy planowany jest ich montaż? – Rozpoczniemy go w następnym tygodniu, po długim weekendzie. Na ich montaż potrzebujemy około miesiąca - odpowiada Gałecka.

Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi wielka inauguracja. - Zazwyczaj jest to w okresie 1-6 grudnia. Jak będzie w tym roku zdecyduje miasto - wyjaśnia rzeczniczka.

Iluminacja się zmieni

Drogowcy zapewniają, że oprócz starych elementów, pojawią się nowe. - Trwają prace projektowe. Więcej powiedzieć nie mogę - ucina Karolina Gałecka.

Świąteczna dekoracja pojawi się wzdłuż Traktu Królewskiego, na placu Grzybowskim, na ul. Emilii Plater, a także na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej, przy ulicach Ząbkowskiej i Francuskiej oraz skrzyżowaniu ulic Przyczółkowej i Vogla.

Pewnym jest, że demontaż iluminacji rozpocznie się 2 lutego.

Światełka za 10 milionów zł

Za dekorację odpowiada firma Multidecor, z którą Zarząd Dróg Miejskich w 2013 roku podpisał umowę na trzy lata.

- Umowa opiewa na 10 milionów złotych. Przez te trzy lata wybrana przez nas firma zajmuje się nie tylko między innymi montażem i demontażem dekoracji świątecznych, ale także zakupem nowych elementów - wyjaśnia rzeczniczka drogowców.

W zeszłym roku dekoracja świąteczna składała się z 740 elementów, a stołeczne ulice rozświetlone zostały 2 milionami diod.

Tak wygląda Labirynt Światła
Marcin Mastykarz

Labirynt Światła już w sobotę

W tym roku wcześniej i bardziej rozbłyśnie także Wilanów. Już w najbliższą sobotę w uruchomiony zostanie Labirynt Światła. To aż miesiąc wcześniej, niż rok temu, kiedy atrakcja otwarta została 6 grudnia.

- Przez trzy miesiące labirynt odwiedziło 250 tys. osób. Momentami było dość ciasno. W związku z tym w tym roku chcemy rozszerzyć ten czas - informuje Magdalena Mastykarz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Pojawi się złota karoca

Nową częścią instalacji będzie Złoty Dziedziniec. - Jednym z jej elementów będzie złota karoca z końmi, do której będzie można wejść i zrobić sobie zdjęcie - opisuje Mastykarz. Inaugurację Złotego Dziedzińca zaplanowano na 6 grudnia.

I dodaje, to już ostatni rok z tą instalacją. - W przyszłym roku powstanie w tym miejscu inna atrakcja - zapowiada enigmatycznie.

Labirynt Światła to instalacja złożona z ok. 150 tys. kolorowych lampek rozmieszczonych w przestrzeni ogrodu wilanowskiego. Znajduje się w ogrodzie przy Oranżerii. Nawiązuje do książki "Alicja w Krainie Czarów".

Ekspozycja czynna będzie codziennie w godz. 16.00–21.00 od 8 listopada 2014 roku do 15 marca 2015 roku. Wstęp jest płatny (5, 10 zł).

Tak wyglądała zeszłoroczna iluminacja:

Iluminacja na Trakcie Królewskim
TVN24

su/b