Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

"Świadek historii" do remontu. Mieszkańcy boją się o swój los

Warszawa

"To najwyższej klasy zabytek"TVN24
wideo 2/3

Miasto Jest Nasze domaga się wpisania do rejestru zabytków XIX-wiecznej kamienicy Rothberga przy Marszałkowskiej 66.

Wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie działacze miejscy złożyli do mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków profesora Jakuba Lewickiego.

Warszawski przykład neogotyku w architekturze

Na poniedziałkowej konferencji prasowej autor wniosku Jan Czempiński z MJN wskazywał na historyczne i artystyczne walory kamienicy.

Budynek wzniesiony w 1894 roku jest warszawskim przykładem neogotyku w architekturze. Powstał według projektu Stefana Szyllera, który zamówienie otrzymał od Izaaka Rothberga – pierwszego właściciela kamienicy.

Położony u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Wilczej budynek wnioskodawcy określają mianem "świadka historii". W międzywojniu mieściła się tam filia kawiarni Ziemiańska, a w czasie okupacji między nim a domem pod adresem Marszałkowska 68 było tajne przejście w murze ukryte za szafą w jednym z mieszkań.

Kamienica Rothberga wojnę przetrwała w stosunkowo dobrym stanie: uszkodzone zostały tylko części narożnika i dachu. Wśród elementów, które zachowały się do naszych czasów, wnioskodawcy wymieniają między innymi układ przejazdu bramnego, wystrój klatek schodowych, balkony z oryginalnymi balustradami. Po wojnie z fasady budynku skuto dekoracje i pokryto ją szarym tynkiem. Jak zaznaczył Czempiński, odtworzenie utraconego detalu jest możliwe, a nawet konieczne.

Właścicielem jest miasto

MJN przekonywał, że w ostatnich latach kamienica doczekała się jedynie drobnych remontów technicznych. Rzecznik stowarzyszenia Jan Popławski wyjaśnił, że właścicielem budynku jest miasto. - To jedna z nielicznych kamienic na Marszałkowskiej, która wciąż jest w zasobie miejskim – zauważył.

Według MJN kamienica Rothberga, która od 2012 roku jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków, powinna podlegać mocniejszej ochronie prawnej, a wszelkie prace remontowe – odbywać się pod okiem konserwatora. - Apelujemy do profesora Lewickiego o wszczęcie postępowania, ponieważ już od dnia wszczęcia postępowania ten budynek będzie chroniony tymczasową opieką konserwatorską – podkreślił Popławski.

Taka opieka ma dla MJN szczególne znaczenie ze względu na zapowiadany przez miasto remont kamienicy. Temat ten na konferencji poruszył jeden z lokatorów - Krzysztof Hyży. W jego ocenie miasto proponuje prace remontowe, ponieważ chce – jak mówił – "wykurzyć lokatorów".

- Odmawia się nam założenia centralnego ogrzewania, twierdząc, że budynek jest przeznaczony do remontu – mówił mieszkaniec. Dodał, że do lokatorów dochodzą również plotki, że władzom miasta bardziej zależy na gruncie niż na samym budynku.

Remont może spowodować wykwaterowanie mieszkańców

Rzecznik Śródmieścia Jakub Leduchowski w stanowisku podkreślił, że w związku z odkształceniem stropów i ubytkami w elementach konstrukcyjnych budynku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił ekspertyzę techniczną. - Od wyników ekspertyzy zależeć będzie termin oraz zakres koniecznych prac – wskazał.

Zadeklarował jednocześnie, że jeśli remont spowoduje konieczność wykwaterowania mieszkańców, z każdym zostanie przeprowadzona indywidualna rozmowa. - Wyjaśnimy pojawiające się wątpliwości, wskażemy sposób dalszego postępowania, a także zaoferujemy lokal zamienny – zaznaczył Leduchowski.

Rzecznik zapewnił, że działania dzielnicy skupiają się nie tylko na naprawach i zabezpieczeniu kamienicy przed dalszym niszczeniem, ale przede wszystkim na przywróceniu jej "dawnego blasku". - Nie dopuścimy do obniżenia niezaprzeczalnej wartości architektonicznej oraz historycznej tej nieruchomości - dodał.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o wpisach do rejestru zabytków.

PAP/ap/ran

Modernistyczna willa rodziny Rotsteinów zabytkiemMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
wideo 2/2