Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Surowsze kary dla nieletnich? "Nie zmieniło się nic"

Warszawa

| PAP/Grzegorz MichałowskiTVN Warszawa

Po morderstwie policjanta Andrzeja Struja, rozgorzała dyskusja o zmianach w prawie i surowszych karach dla nieletnich. Minął prawie rok, a efektów nie widać. - Nie zmieniło się nic - mówi w studiu "Miejskiego Reportera" Jerzy Książek, mediator. A policjanci dodają: brak jest zespołów, które przekazywałyby informacje np. z izby dziecka do szkół.

- W policyjnej izbie dziecka nie mamy obowiązku przekazywania informacji do innych instytucji – tłumaczy Jarosław Fidos z Policyjnej Izby Dziecka. Jak mówi to utrudnia pracę, a mogłoby pomóc unikać takich sytuacji, jak to było w przypadku zabójców Andrzeja Struja.

Proces morderców funkcjonariusza rozpoczął się w ubiegłym tygodniu

- Przypuszczam, że rodzice byli poinformowani przez policję, ale nic nie robili – tłumaczy Fidos. Problem jest jednak o wiele większy – przestępczość z udziałem nieletnich w Warszawie wzrosła w 2010 r. A w całym kraju, co rok, policja zatrzymuje 50 tys. nieletnich, większość na terenach miejskich.

"Wciąż trwają konsultacje"

Nadzieją miały być zmiany w prawie. - Nic się nie zmieniło. Projekt ustawy jest wciąż w trakcie konsultacji – mówi tymczasem Jerzy Książek. – Może zmieniło się podejście ludzi, że młody człowiek musi odpowiadać za swoje czyny – dodaje.

Wciąż jednak brakuje odpowiednich procedur, a powiadamianie szkoły może być traktowane jako nadgorliwość. Takie wnioski wyciągają specjaliści.

Ale problemów jest więcej. - Wśród nieletnich widzimy dynamizacje zachowań. Jeszcze dwa lata temu wyrwał staruszce torebkę, ale jej nie kopal. Teraz widzimy przejawy agresji wobec ofiar - zaznacza Andrzej Matuszewicz z Krajowej Rady Kuratorów.

Zdaniem ekspertów wiele zależy też od szkoły i wychowawców. - Ale to od rodziców zależy, jak daleko szkoła będzie mogła pomagać dziecku – tłumaczy Irena Wojciechowska, wizytator kuratorium oświaty w Warszawie.

TVN Warszawa
| Dziennik Bałtycki, TVN Meteo

ran/par