Superradary wróciły na Sobieskiego

Warszawa

Marcin Gula / tvnwarszawa.plTrwa montaż superradarów

Superradary wróciły na skrzyżowanie al. Witosa i ul. Sobieskiego. Chociaż jeszcze nie działają, kierowcy powinni już zacząć uważać. Urządzenia są jeszcze szybsze i dokładniejsze.

Poprzednie radary zostały zdemontowane w połowie października. Były jedynie wypożyczone. Te, które obecnie stoją, są już docelowe. Na razie postawiono tylko szkielety urządzeń.– W środę albo w czwartek będą montowane w środku. Potem nastąpi ich odbiór techniczny i zostaną uruchomione – wyjaśnia Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. Kiedy dokładnie? – Nie chcę wróżyć i robić nadziei kierowcom, że mają tyle a tyle dni na bezkarną jazdę – odpowiada rzeczniczka.

Urządzenia są sprzężone z pętlą indukcyjną, która jest wtopiona w jezdnię. Pojazd najeżdżając na nią, aktywuje urządzenie, które wykonuje pomiar i dokumentuje popełnione wykroczenie. Dodatkowo, na krótkim odcinku drogi i w niewielkim odstępie czasowym, wykonywane jest drugie zdjęcie, tak, aby sprawca wykroczenia nie miał żadnych wątpliwości – tłumaczył w rozmowie z tvnwarszawa Zbigniew Kąkol, zastępca naczelnika Oddziału Ogólnomiejskiego straży miejskiej.

Prędkość, rejestracja, komórka

Montowane superradary na skrzyżowaniu na Mokotowie mierzą nie tylko prędkość, ale również rozpoznają rodzaj pojazdu – osobowy czy dostawczy. – Kupione przez nas urządzenia będą robiły zdjęcia z większą rozdzielczością, dzięki czemu identyfikacja osób prowadzących pojazd będzie jeszcze łatwiejsza - informuje rzeczniczka. – Będzie mogli również ustalić czy na przykład kierowca ma zapięte pasy, czy rozmawia przez telefon komórkowy – dodaje.

Urządzenia automatycznie zrzucają numery rejestracyjne pojazdu do bazy. Mogą sprawdzić prędkość czterech pojazdów wjeżdżających razem na skrzyżowanie w jednym kierunku. Wyłapią również samochody, które wjechały na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Kolejne superradary staną na trzech skrzyżowaniach do końca tego roku.

Te miejsca to : skrzyżowanie ul. Zamienieckiej z ul. Fieldorfa, al. Niepodległości z Batorego i ul. Grójeckiej z ul. Dickensa.

7 radarów

Do końca tygodnia nastąpi odbiór techniczny siedmiu masztów z fotoradarami.

Są tak samo nowoczesne jak superradary, różnią się jedynie tym, że nie są sprzężone z pętlą indukcyjną. Działają na zasadzie wiązki fotoradarowej. – Swoim zasięgiem obejmą jednak wszystkie pasy – informuje rzeczniczka.

Nowe miejsca, w których będą działały fotoradary to: - Puławska 562 przy Kuropatwy- Wybrzeże Kościuszkowskie w rejonie Karowej- Radzymińska przy skrzyżowaniu z Bystrą- Modlińska 250- Powstańców Śląskich 26- al. Krakowska w pobliżu 17 Stycznia- Górczewska na wysokości Budy 33.