Najnowsze

Studentki projektują Mokotów

Najnowsze


Oczka wodne, podziemna sala koncertowa i drzewa zamiast samochodów - studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiegopuścili wodze fantazji i zaprojektowali nowy kampus sąsiadującej Szkoły Głównej Handlowej. – Chcemy dyskutować o tej części Starego Mokotowa – komentuje Marcin Poznań, rzecznik prasowy SGH.

Do udziału w konkursie SGH zaprosiła studentów SGGW. – Konkurs skierowany był do studentów Wydziału Architektury Krajobrazu - mówi Poznań. Młodzi architekci dostali wolną rękę. - Uczestnicy mogli puścić wodze fantazji i pokazać, co można zrobić z kampusem SGH. Mieli duże pole do popisu i z tego skorzystali – dodaje rzecznik.

Al. Niepodległości w tunelu?

Powstały projekty koncepcyjne. Niektóre pomysły, choć mało realne, jak wpuszczenie al. Niepodległości do tunelu, mają być przyczynkiem do debaty. - Celem konkursu było pobudzenie dyskusji nad rewitalizacją tej części Starego Mokotowa, której dla nas centralnym punktem jest kampus SGH – wyjaśnia Poznań. - Pierwszym krokiem jest zmierzenie się z pomysłami – dodaje.

Na konkurs wpłynęło 26 prac. - Zespoły podjęły próbę integracji kampusu z miastem – mówi rzecznik. - Nagrodzono dwie z nich. Dodatkową nagrodę przyznał także Samorząd Studentów SGH – dodaje.

Za najlepszy jury uznało projekt Marty Lipki i Ilony Majchrzyk. Na drugim miejscu uplasowała się koncepcja Agnieszki Gdowiak i Heleny Janowskiej-Kryszczuk. Samorząd Studentów docenił Aleksandrę Olszewską, Martę Osiadacz i Martynę Ostafin. Wszystkie laureatki są studentkami SGGW.

Wyrzucić samochody, posadzić więcej drzew

Założeniem zwycięskiej koncepcji jest połączenie kampusu z otaczającą tkanką miejską. Do arboretum po drugiej stronie al. Niepodległości przejść można by szeroką na 45 metrów kładką. W projekcie ulica znalazła się poniżej poziomu chodników. Wewnętrzny dziedziniec SGH, z oczkiem wodnym, pagórkami i zróżnicowaną roślinnością, stałby się miejscem wypoczynku studentów.

Projekt, który uplasował się na drugim miejscu jest bezkompromisowy. Architektki całkowicie wyeliminowały ruch samochodów sprzed budynku głównego SGH. Pomiędzy Batorego a Rakowiecką kursowałby jedynie tramwaj. Zaplanowano tu też ścieżki rowerowe. Wewnętrzny ogród jest symetryczny, bardziej uporządkowany. Po obu stronach zbiornika wodnego znalazły się aleje wysadzane drzewami.

Samorząd Studentów SGH wyróżnił pracę, w której pojawia się podziemna sala koncertowa. Jej świetlik staje się centralnym punktem wnętrza kampusu. Wzdłuż al. Niepodległości wyrasta tu szpaler drzew, a ponad ulicą przechodzi się po szerokiej i łagodnej kładce.

Na wszystkich planszach po obu stronach głównego gmachu projektowane są nowe budynki. Swoje miejsce znaleźć by w nich miały sale wykładowe, hale wystawiennicze, wydawnictwo i restauracja.

W sądzie konkursowym zasiadali: Tomasz Szapiro – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Marta Leśniakowska, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Marek Budzyński, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Jeremi Królikowski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Jacek Wojciechowicz, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy i Bogdan Olesiński, Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Zaproszenie do debaty

Debata nad kierunkami rozwoju kampusu odbędzie się we wtorek, 4 czerwca o godz. 17:00 w Sali Klubowej SGH. - Będziemy dyskutować na temat możliwości i szans rozwoju Uczelni SGH w kierunku poprawy walorów społecznych, kulturowych oraz przestrzennych. Zapraszamy do dyskusji także mieszkańców tej części Warszawy – mówi rzecznik i zapowiada, że nie jest to ostatni zorganizowany przez uczelnię konkurs.

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu można oglądać do 4 czerwca w Szkole Głównej Handlowej w Auli Spadochronowej, na III piętrze budynku głównego.

wp//ec/mz

Pozostałe wiadomości