Studenci zaprojektują Bemowo

Warszawa

 

Choć w całym kraju jest już 17 uczelni, na których wykłada się Gospodarkę Przestrzenną, to absolwenci tego kierunku wciąż mają ograniczony dostęp do pracy przy projektach planów miejscowych. Pomóc ma konkurs "Miasto w Twoich Rękach" zorganizowany przez studentów SGGW i warszawski ratusz. Na celowniku jest kawałek Bemowa.

Konkurs rozpocznie się oficjalnie 24 lutego. 15 trzyosobowych zespołów dopiero wtedy dowie się, którą część Bemowa przyjdzie im zaplanować. Na razie to tajemnica, choć wiadomo że chodzi o obszar niemal niezabudowany. Dodatkową podpowiedzią jest fakt, że dla tego terenu powstaje wlaśnie projekt planu miejscowego.

Zaprojektują dzielnicę i przygotują uchwałę

Dla kogoś zorientowanego w miejskich planach to już dość informacji, by wytypować teren objęty konkursem. A jego uczestnicy muszą znać tę materię doskonale, bo ich zdaniem nie będzie tylko wizja urbanistyczna.

- Praca konkursowa będzie polegała na przygotowaniu projektu urbanistycznego i projektu uchwały Rady Warszawy, wprowadzającej plan w życie - tłumaczy Monika Szczypiorska, która koordynuje konkurs.

W organizacji pomagają władze Bemowa, które podchwyciły pomysł i stołeczny ratusz, który ufundował nagrodę główną. Członkowie zwycięskiego zespołu mogą liczyć na miesięczny staż w miejskiej pracowni planistycznej.

REGULAMIN KONKURSU

Czy to, co zaprojektują, ma szansę na realizację? - Tego nikt nie może zagwarantować, ale dobre pomysły mogą się przebić - zapewnia Szczypiorska. - Ponieważ projekt planu jest na wstępnym etapie, nie można wykluczyć, że uda się do niego włączyć dobre rozwiązania z najlepszych prac.

Urbaniści na start

Konkurs "Miasto w Twoich Rękach" organizowany jest po raz pierwszy. Może w nim wziąć udział 15 trzyosobowych zespołów. Do wtorku zgłosiło się 11, a termin mija w piątek. Termin oddania prac mija 27 kwietnia, a wyniki mają być znane na przełomie maja i czerwca.

- Jeśli pomysł się sprawdzi, to za rok go powtórzymy, być może już nie tylko w Warszawie. Warto, bo studenci gospodarki przestrzennej mają problem z udziałem w konkursach, które często adresowane są tylko do architektów i studentów architektury. To młody kierunek i wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego istnienia - podkreśla Monika Szczypiorska.

Inauguracji konkursu towarzyszyć będzie konferencja naukowa "Miasto w Twoich rękach - czyli jak mądrze gospodarować przestrzenią?".

Karol Kobos