Struzik nie wyklucza, że ponownie będzie ubiegał się o funkcję marszałka

Warszawa

TVN24Adam Struzik

Marszałek Mazowsza Adam Struzik z PSL nie wyklucza, że w przyszłej kadencji samorządu będzie ubiegał się ponownie o tę funkcję, którą sprawuje od 2001 r. Według niego, w przyszłym sejmiku mazowieckim możliwy będzie jedynie układ koalicyjny.

- Nie wykluczam takiej możliwości – powiedział w sobotę Struzik, pytany na konferencji prasowej w Płocku czy w kolejnej kadencji samorządowej będzie marszałkiem Mazowsza.

- To wszystko zależy oczywiście od wyniku wyborów, od tego jak się ukształtuje później układ potencjalnej koalicji, bo jestem przekonany, że tylko układ koalicyjny wchodzi w grę w sejmiku mazowieckim - dodał marszałek.

"W polityce nie można powiedzieć nigdy"

Pod koniec sierpnia konwencja PSL powiatu płockiego udzieliła między innymi Struzikowi rekomendacji, jako kandydatowi w wyborach do sejmiku Mazowsza.

Odnosząc się do ewentualnej współpracy z PiS w przyszłej kadencji samorządu, Struzik ocenił: - Jeżeli nie zmienią swego postępowania, to będzie bardzo ciężko, żeby cokolwiek układać po wyborach.

Zastrzegł jednocześnie: - Ale w polityce nie można powiedzieć, że nigdy, dlatego, że popatrzmy na Niemcy - jeżeli jest taka sytuacja, w której nie można zbudować innej większości, to dla dobra obywateli często trzeba budować nawet z partii, które mają inne, przeciwstawne programy.

Jak zaznaczył Struzik, ewentualna współpraca z PiS po wyborach samorządowych zależała będzie od tego, jak partia ta będzie zachowywała się w trakcie obecnej kampanii wyborczej.

- Dla nas nie do zaakceptowania jest warunkowanie na przykład wsparcia z budżetu państwa dla tych samorządów, które będą potulne albo będą wprost reprezentowały PiS - powiedział marszałek Mazowsza.

"Antysamorządowa krytyka"

Struzik zarzucił PiS "antysamorządową retorykę". - Oni są zwolennikami państwa etatystycznego, centralnie sterowanego. Zabrali już szereg kompetencji, jak chociażby w obszarze ochrony środowiska, gospodarki wodą, bazy sportowej. Teraz się przymierzają, żeby zabrać uprawnienia w obszarze instytucji rynku pracy – mówił marszałek Mazowsza.

Struzik zapowiedział, że jednym z projektów, które PSL zaproponuje dla Mazowsza, będzie systemowe rozwiązanie dotyczące transportu publicznego w subregionach.

- Mamy dzisiaj problem z transportem autobusowym, zwłaszcza w gminach, czy w miejscowościach mniejszych, wiejskich. I w oparciu właśnie o współpracę władz województwa z władzami powiatów i tych ośrodków miejskich, regionalnych, i również w oparciu o naszą sieć kolejową, planujemy zbudowanie sieci autobusowej, która dowoziłaby do tych punktów, gdzie mamy sieć kolei. To będzie jedna z naszych propozycji programowych, bardzo konkretnych na tę przyszłą kadencję - wyjaśnił marszałek Mazowsza.

Czytaj też o konwencji Koalicji Obywatelskiej:

"Prawie zawsze rozmawialiśmy z uśmiechem" Zdjęcia organizatora, TVN24
wideo 2/4

PAP/kz/pm