Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Strona WIOŚ przegrała ze smogiem. "Serwery nie wytrzymały"

Warszawa

TVN24Smog w Warszawie

Wysokiego poziomu smogu nie wytrzymała strona internetowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Przez kilka godzin mieszkańcy nie mogli uzyskać informacji na temat stanu zanieczyszczeń. – Nasze serwery nie wytrzymały zainteresowania – przyznał inspektor WIOŚ.

- Za dużo osób chce wejść na stronę i stąd te kłopoty. Tak samo jest ze stroną Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niestety, serwery nie dały rady. Nie byliśmy gotowi na tak duże zainteresowanie – powiedział tvnwarszawa.pl Tomasz Klech z WIOŚ.

Awaria na stronie Inspektoratu sparaliżowała też specjalny "smogowy baner" zamontowany kilkanaście dni temu na stronie warszawskiego ratusza. Władze miasta zamieściły go, aby mieszkańcy mogli na bieżąco sprawdzać parametry PM10, PM2,5, CO oraz NO2.

Informacje pochodziły bezpośrednio ze strony WIOŚ, dlatego od godziny 10.00 baner nie pokazywał żadnych danych.

Strona działa, ale z problemami

Klech przekonywał początkowo, że awaria nie zostanie naprawiona w najbliższym czasie. – Pracujemy nad tym, ale niestety to może trochę potrwać. Musimy poczekać na mniejsze zainteresowanie – mówił.

Jednak chwilę po godzinie 15.00 witryna znów działała, choć wolniej i nie wyświetlając się w całości. Na górze cały czas widnieje komunikat: "Ze względu na duże zainteresowanie, wyświetlanie bieżących wyników na stronie sojp.wios.warszawa.pl może być utrudnione". Najważniejsze jednak, że można na niej znaleźć bieżące informacje jakości powietrza.

Jednocześnie odblokował się również banner ratusza. Działa, ale wyniki podaje z opóźnieniem. O godzinie 17.00 widzimy na nim wyniki z 13.00:

Komunikat ze strony ratusza
UM Warszawa

Wojewódzki Inspektorat to dla wielu główne źródło informacji na temat smogu. Na jego stronie można znaleźć zarówno komunikaty o bieżącym stanie zanieczyszczeń, jak i prognozy na następny dzień.

W takich dniach, jak niedziela (kiedy parametry szkodliwych pyłów przekroczyły normy ponad pięciokrotnie) sprawne działanie strony jest konieczne. Nasz rozmówca z WIOŚ zapowiedział, że odpowiednie wnioski z zostaną wyciągnięte. - Na pewno będzie lepiej przy okazji następnych takich sytuacji – zapewnił.

Darmowa komunikacja

Ze względu na smog, władze stolicy zdecydowały się wprowadzić w poniedziałek darmową komunikacje dla mieszkańców. Bez biletów będzie można pojechać metrem, autobusem i Szybką Koleją Miejską. Podobny komunikat wydały też po południu Koleje Mazowieckie.

Czytaj więcej na ten temat:

Michał Olszewski o smogu w stolicy
TVN24

kw/b