Strażnicy zacumują nad Wisłą. W kontenerze

Warszawa

tvnwarszawa.plBędzie posterunek na bulwarach

Strażnicy miejscy będą mieć swoje miejsce na bulwarach. Planują postawienie w tym miejscu weekendowego posterunku.

- Na bulwarach stanie kontener, który w weekendowe popołudnia będzie do dyspozycji funkcjonariuszy - potwierdza Katarzyna Dobrowolska ze straży miejskiej. Nie chce jednak zdradzać szczegółów przedsięwzięcia, ponieważ - jak tłumaczy - wszystko jest w fazie projektowej.

Więcej interwencji

Tymczasem policja nie ma wątpliwości, że takie miejsce jest na bulwarach potrzebne. Warszawscy radni uznali nadwiślańskie bulwary za miejsce, w którym można pić alkohol. Strefa ciągnie się wzdłuż lewego brzegu Wisły od płyty Desantu do klubu sportowego Spójnia. Legalnie można się też napić na Poniatówce po drugiej stronie rzeki.

- Interwencji jest znacznie więcej. Kiedyś osoby przebywające na bulwarach bały się pić - robiły to ukradkiem, a przy tym nie rozrabiały, nie tłukły butelek, nie hałasowały - przyznaje Robert Szumiata oficer prasowy śródmiejskiej policji.

I podaje statystyki dotyczące ostatniego weekendu. - Interweniowaliśmy 46 razy, głównie w sprawie zaśmiecania oraz nieprzestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości - wylicza. Policjanci interweniowali także w sprawie nieletniego, który zbiegł z ośrodka i zatrzymali trzy osoby za pobicie.

Szumiata zastrzega, że w ubiegły weekend interwencji było mniej niż w poprzednich tygodniach, ponieważ pogoda w sobotę nie dopisała i osób bawiących się na bulwarach było mniej. Dla porównania: dwa tygodnie temu policja interweniowała na bulwarach 121 razy.

Nowe prawo

Decyzja radnych o legalnym piciu alkoholu na bulwarach (z 22 marca) to pokłosie nowego prawa przyjętego przez parlament. Na początku roku weszła w życie ustawa wprowadzająca generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyłączeniem "miejsc do tego przeznaczonych". Jednocześnie parlament zdecydował, że samorządy mogą wprowadzać odstępstwa.

19 kwietnia warszawscy radni skorzystali z tej możliwości i zdecydowali, że legalnie spożywać alkohol będzie można również na Poniatówce. Nie byli jednak jednomyślni. Na sesji pojawili się też mieszkańcy, którzy narzekali na brud, hałas i awantury pijących nad Wisłą ludzi.

Śmieci na bulwarachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kz/b