Strażnicy spali zamiast pilnować tęczy? "Myślę, że powinni pożegnać się ze służbą"

Warszawa

TVN24O przyszłości strażników zadecyduje komendant

- Myślę, że powinni pożegnać się ze służbą - powiedziała o strażnikach miejskich, który nie ochronili warszawskiej tęczy przed podpaleniem Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. W programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wyjaśniła, że o ich przyszłości zadecyduje komendant straży miejskiej, jednak w jej opinii "nie ma wybaczenia" dla "tak dużego uchybienia".

W czwartek rano po raz kolejny zapłonęła instalacja "Tęcza" na warszawskim pl. Zbawiciela. Podpalenia dokonali dwaj pijani mężczyźni, a strażnicy miejscy oddelegowani do pilnowania tęczy nie zareagowali.

Jak wyjaśniła w programie "Wstajesz i wiesz" Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, aby zapewnić tęczy bezpieczeństwo wystarczy "jeden dobry patrol". Jak przyznała, w czwartek zadania nie zostały jednak wykonane odpowiednio.

Wyjaśniła również, że o dalszej przyszłości strażników, którzy pełnili służbę na pl. Zbawiciela, zdecyduje komendant straży miejskiej.

- Za tak duże uchybienie, jeżeli prawdą jest, że spali w samochodzie zamiast dyżurować... nie ma wybaczania. Wiedzieli, co do nich należy. Myślę, że powinni się pożegnać ze służbą - stwierdziła Gawor.

"Wstyd powiedzieć, że musimy pilnować tęczy"

Patrol straży miejskiej to nie jedyny środek mający ochraniać tęczę przed kolejnymi podpaleniami.

- Trochę wstyd powiedzieć, że musimy pilnować tęczy - przyznała Gawor. - Mamy zraszacze, mamy kamery, dedykowane patrole w to miejsce - wyliczała.

Wytłumaczyła również, że koszty ostatniego podpalenia zostały wstępnie oszacowane na 20 tys. złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOCNYM PODPALENIU TĘCZY

INSTALACJA JEST JUŻ NAPRAWIANA

STRAŻ MIEJSKA WYJAŚNIA DZIAŁANIA FUNKCJONARIUSZY

Więcej patroli straży miejskiej na pl. Zbawiciela
TVN24

Instalacja została podpalona przez dwóch pijanych mężczyzn:

Na miejscu był jeden zastęp straży pożarnej
TVN24

tvn24.pl/kg\mtom