Najnowsze

Strażnicy od fotoradarów mają walczyć ze smogiem

Najnowsze


Od 1 stycznia straż miejska nie będzie już obsługiwać fotoradarów. Dotychczas zajmowało się tym ponad 120 warszawskich strażników. Ale nowe prawo nie oznacza, że funkcjonariusze stracą pracę. Zostaną skierowani do innych zadań m.in. związanych z ochroną środowiska.

Jak już pisaliśmy, w myśl przepisów nowej ustawy o ruchu drogowym, strażnicy miejscy przestaną kontrolować kierowców za pomocą fotoradarów stacjonarnych i mobilnych z dniem 1 stycznia. Od nowego roku będzie za nie odpowiadać Główna Inspekcja Transportu Drogowego, ale już wiadomo, że nie przejmie ona płynnie sprzętu. A to oznacza, że w Warszawie zostaną tylko cztery fotoradary, kilkanaście zostanie zdemontowanych. A co ze strażnikami, którzy je dotąd obsługiwali?

Nowa zadania strażników

Ich przyszłością zajmą się radni Warszawy. Reorganizacja pracy strażników znalazła się w porządku czwartkowej sesji. Jak czytamy w projekcie uchwały, ponad 120 funkcjonariuszy ma zostać przeniesionych do oddziałów terenowych, a także do tworzonego własnie oddziału ochrony środowiska.

– Część funkcjonariuszy zostanie przeniesionych do patrolowania ulic – mówi krótko Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. Pytana o zakres zadań nowego oddziału odsyła do ratusza.

– Chodzi o to, żeby wzmocnić część dotyczącą działań ekologicznych i prośrodowiskowych. Działania będą dotyczyć szeroko rozumianej poprawy jakości powietrza. Strażnicy będą sprawdzać np. czy nie są łamane zakazy palenie liści czy śmieci – informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANACH RATUSZA W SPRAWIE WALKI ZE SMOGIEM

Nie tylko mandaty

W projekcie uchwały czytamy, że funkcjonariusze mają nie tylko karać mandatami, ale także edukować. "Uświadomią mieszkańcom jak istotne dla środowiska oraz zdrowia ludzi jest właściwe postępowanie w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych i ścieków, przeciwdziałania zagrożeniom pożarowym spowodowanym wypalaniem traw, liści, gałęzi i ochrony środowiska" - brzmi fragment projektu.

Rzecznik ratusza zapowiada, że zreorganizowana formacja zacznie funkcjonować z początkiem roku.

Jak walczyć ze smogiem? Mieszkańcy podpowiadają urzędnikom

ran/b

Warszawiaków sposoby na smog
Warszawiaków sposoby na smogMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości