Strażnicy miejscy dostaną broń? Jest projekt ustawy

Warszawa

| fot. straż miejska Strażnicy mają dostać broń

Strażnicy miejscy będą wyposażeni w broń palną, dostaną prawo prowadzenia kontroli osobistej i nakładania mandatów w szerszym niż dzi zakresie. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o powołaniu policji municypalnej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Policja municypalna miałaby zastąpić jednostki straży miejskiej. Projekt, nad którym pracuje dwunastu szefów straży m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, jest praktycznie gotowy i jeszcze w tym roku powinien trafić do Sejmu - stwierdza DGP.

Żeby zwiększyć efektywność

Zakłada on m.in., że strażnicy dostawaliby broń palną niemal automatycznie (teraz mogą otrzymać ją jedynie od policji na wniosek komendanta straży miejskiej) dysponowaliby bezpośrednim dostępem do baz danych, np. o osobach ściganych, mogliby nakładać grzywny w znacznie szerszym niż dotąd zakresie. Prezydent Gdańska Piotr Adamowicz przekonuje, że dzięki dodatkowym uprawnieniom zwiększy się efektywnoć działań tych służb. Jak podkrela dziennik, projekt wzbudza zainteresowanie rządu. Na początku maja odbyło się spotkanie z komendantami w MSW, a rzeczniczka resortu Małgorzata Woniak zapowiada, że po otrzymaniu projektu zostanie on przeanalizowany.

PAP/ec