Strażnicy kontrolują warsztaty samochodowe. Są mandaty


Straż miejska sprawdza, jak właściciele warsztatów samochodowych segregują odpady. Pierwsze wyniki nie są zadowalające. W ciągu czterech dni strażnicy stwierdzili kilka nieprawidłowości i nałożyli pięć mandatów.

- W pierwszej kolejności kontrolowane są warsztaty samochodowe, ponieważ z informacji, jakie otrzymujemy wynika, że to w nich najczęściej dochodzi do łamania przepisów o utrzymaniu czystości – informuje Krzysztof Kosiński, naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej.

Co sprawdzają strażnicy?

Kontrole rozpoczęły się 9 maja. Strażnicy miejscy sprawdzają m.in. czy właściciele warsztatów podpisali umowy z firmami zajmującymi się odbiorem i utylizacją odpadów. Każdy posiadacz warsztatu powinien prowadzić Karty Ewidencji Odpadów i Karty Przekazania Odpadów, gdzie odnotowywane są rodzaje i ilości odpadów.

Do tej pory straż skontrolowała czternaście warsztatów. W sześciu z nich stwierdzono nieprawidłowości o różnym charakterze. Niektórzy właściciele nie posiadali w ogóle deklaracji na zbiórkę odpadów komunalnych. Inni nie mieli umowy na wywóz nieczystości płynnych i nieprawidłowo składowali niebezpieczne odpady.

Funkcjonariusze zwracają też uwagę na spalanie odpadów.

– Mieszkańcy skarżyli się, że stosowane w warsztatach piece opalane zużytymi olejami samochodowymi zanieczyszczają powietrze. Informacje takie przekazali nam też członkowie Alertu Smogowego – wyjaśnia Kosiński.

Jak dodaje, w jednym z warsztatów znajdował się piec, w którym spalano zużyte oleje.

5 mandatów, 1 upomnienie

W wyniku przeprowadzonych kontroli strażnicy miejscy nałożyli pięć mandatów karnych i udzielili jednego pouczenia. Protokoły z przeprowadzonych kontroli zostały przekazane do miejskiego biura gospodarowania odpadami komunalnymi

- Wszyscy właściciele, w których warsztatach stwierdzono nieprawidłowości, zostali zobowiązani do ich naprawienia oraz do przestrzegania obowiązujących przepisów – zapewnia Anna Krzeczkowska, kierownik Referatu ds. Kontroli Środowiska.

We wszystkich warsztatach, w których stwierdzono nieprawidłowości, będą przeprowadzone ponowne kontrole.

CZYTAJ TAKŻE: Strażnicy miejscy kontra parkujący na trawnikach

Tak parkują stołeczni kierowcy
Tak parkują stołeczni kierowcy SM

kw/gp

Źródło zdjęcia głównego: straż miejska

Pozostałe wiadomości