Najnowsze

Strażacy pokazali wozy sprzed lat

Najnowsze

[object Object]
Parada strażaków Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Zabytkowe wozy strażackie na ulicach Warszawy. Trwają Centralne Obchody Dnia Strażaka. Wcześniej wręczone zostały nominacje generalskie.

Parada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych była uwieńczeniem uroczystości na placu Piłsudskiego. Jednak trwa jeszcze piknik strażacki dla dzieci w Ogrodzie Saskim. W programie między innymi wystawa sprzętu, pokaz ratownictwa medycznego, układanie skrzynek, celowanie do tarczy wodą pod ciśnieniem. Chętni będą mogli także skoczyć na strażacką poduszkę lub sprawdzić się na mobilnej ściance wspinaczkowej. Wystąpią także orkiestry strażackie. Piknik potrwa do 18.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

PAP/kz/mś

Pozostałe wiadomości