Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Straż na placu zabaw

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plMówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej

- Zerwane łańcuchy huśtawek, wystające gwoździe, brak tablic informacyjnych, dziurawa nawierzchnia - rzeczniczka straży miejskiej Monika Niżniak wylicza usterki, które mundurowi znajdują na placach zabaw. Kontrole ruszyły, jak zwykle, na wiosnę.

Które zabawki trzeba naprawić? Które wymienić? A może któryś z placów zabaw trzeba zamknąć? - Na szczęście nie jest tak źle - zapewnia Monika Niżniak, ale dodaje: - Zdarza się, że place zabaw są dalekie od stanu w jakim powinny być. Mamy zastrzeżenia co do stanu czystości, wystających elementów stalowych albo zanieczyszczonych piaskownic - mówi Niżniak.

Rodzice o bezpieczeństwie na placach zabaw
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Społeczny nadzór

Gmina, architekt czy prywatny właściciel – każdy kto zarządza placem zabaw lub urządzeniami rekreacyjnymi musi spełnić wiele wymagań i zadbać, żeby dzieci, które z niego korzystają były bezpieczne. - Cieszy nas fakt, że podczas kontoli, pomagają nam mamy, babcie czy ciocie, które wskazują uszkodzony przyrząd. Chętnie włączają się w kontrole, co wielokrotnie ułatwia nam pracę - opowiada rzeczniczka.

Strażnicy kontrolują kilkanaście placów dziennie i, jak sami przyznają, do większości nie mają większych zastrzeżeń. - Sytuacja nie jest zła. Najczęstsze uchybienia dotyczą niepodokręcanych elementów urządzeń - mówi Włodzimierz Arażny ze straży miejskiej. -Wszystkie uwagi przekazujemy do administratora, który ma określony termin do ich naprawy. Dopiero po rekontroli wystawiamy mandat i przekazujemy sprawę dalej. To administroator ponosi całą odpowiedzialność - dodaje.

Na 1061 placów zabaw, 201 nieprawidłowości

W ubiegłym roku strażnicy skontrolowali w sumie ponad 1000 placów zabaw. Nieprawidłowości stwierdzono w 201 przypadkach. Najczęstsze uchybienia dotyczyły złego stanu urządzeń zabawowych oraz braku tablic informacyjnych. - Administratorzy stosowali się do zaleceń strażników, co potwierdziły rekontrole - uspokaja Niżniak.

Według strażników place zabaw są w coraz lepszym stanie. Jeżeli administratora nie stać na naprawę placu zabaw, zwyczajnie go zamyka. - W tym roku mieliśmy jeden przypadek, gdzie musieliśmy zamknąć plac zabaw na Pradze Południe. To miejsce nie nadawało się do użytku przez dzieci, było w opłakanym stanie - opowiada Niżniak. - Powiadomiliśmy Nadzór Budowlany i Urząd Dozoru Technicznego, którzy mają w drodze administracyjnej wydać zgodę na jego zamknięcie - dodaje.

inspektor Włodzimierz Arażny, straż miejska
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

as