Straż miejska zapowiada: "Przykręcimy śrubę piratom"

Pojawią się kontrole kaskadowe
Pojawią się kontrole kaskadowe
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plPojawią się kontrole kaskadowe

- Nie trzeba obstawiać całej Warszawy fotoradarami. Wystarczy "przykręcić śrubę" na niektórych odcinkach – mówi Monika Niżniak ze straży miejskiej. I zapowiada zastawienie prawdziwych sideł na piratów drogowych. Na 500-metrowych odcinkach ulic łapać ich będą np. 3 radiowozy. Kto nie zwolni, może "złapać" nawet 3 mandaty.

- Mamy już plany, jeżeli chodzi o wprowadzenie kontroli kaskadowych. Będą one prowadzone na krótkich odcinkach, w określonych godzinach. Bardzo precyzyjnie określonych – tłumaczy Monika Niżniak w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Czym są kontrole kaskadowe? Wyobraźmy sobie Wisłostradę obok pomnika Sapera. Na 500-metrowym odcinku tej drogi straż miejska chce ustawić na przykład 3 radiowozy.

"To jest skuteczne, a kara nieuchronna"

- Jeśli ktoś notorycznie łamie przepisy to będzie musiał przejść przez nasze sieci. Nie kontroluje go tylko jeden radiowóz, ale również kolejne załogi. Na takim odcinku kierowca może być wielokrotnie karany. To jest skuteczne, a kara nieuchronna – mówi Niżniak i tłumaczy, że nie ma potrzeby obstawiania całej Warszawy fotoradarami.

- Na niektórych odcinkach wystarczy przykręcić śrubę, właśnie przez kontrole kaskadowe. One nie będą chwilowe. Dany odcinek będzie obstawiony przez kilka dni. Kiedy stwierdzimy, że poprawia się stan bezpieczeństwa, będziemy zmieniać lokalizacje – mówi Niżniak.

Straż miejska już zwróciła się do zarządców dróg o oznakowanie wytypowanych miejsc oraz o zrobienie zmian w organizacji ruchu. W takich miejscach mają pojawić się znaki D51, czyli oznaczenie „automatyczna kontrola prędkości”. Gdy tylko to się stanie, kontrole straży miejskiej się pojawią. Wciąż jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie.

"Z suszarką w pole"

O fotoradarach pozytywnie wypowiadają się także drogowcy. - Fotoradary, może są niepopularne, ale działają na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich - Każdy policjant czy strażnik miejski, idąc z suszarką w pole, nie robi tego dla Hanki, Donka czy Bronka, ale dla tych, którzy jeżdżą prawidłowo i przestrzegają przepisów - dodaje.

Adam Sobieraj o kontrolach radarowych
Adam Sobieraj o kontrolach radarowychDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Które miejsca straż miejska wytypowała do kontroli kaskadowych?

To nie jedyne miejsca, w którym kontrole kaskadowe mają się pojawić. Wnioski o kolejne lokalizacje do zarządców dróg są już przygotowywane. Chodzi m.in. o ul. Mrówczą, Patriotów i Powstańców Śląskich.

band/roody

Pozostałe wiadomości