Straż miejska: "Robimy to, o co proszą mieszkańcy"

Warszawa

| Eurosportfot

O ponad 400 proc. wzrosła liczba wykroczeń drogowych wykrytych przez stołeczną straż miejską. Warszawa wyróżnia się na tle innych skontrolowanych miast. Zdaniem NIK - negatywnie, bo odbija się to na liczbie interwencji dotyczących bezpieczeństwa. - Odpowiadamy na potrzeby mieszkańców - ripostuje rzeczniczka formacji.

Najwyższa Izba Kontroli wytknęła stołecznym strażnikom miejskim, że w ostatnich latach - częściej niż koledzy z innych miast - zajmowali się ściganiem kierowców. Zdaniem inspektorów, odbiło się to na liczbie interwencji w innych miejscach, m.in. na osiedlach.

Stolica oceniona negatywnieNIK negatywnie oceniła "postępującą koncentrację działań straży w ujawnianiu wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji" – czytamy w raporcie.Wzrost ujawnionych wykroczeń w Warszawie sięgnął 467 proc. (wzrósł z 48 925 w 2005 r. do 277 809 w 2009 r.).

Jednocześnie zmalały statystyki pozostałych działań o 53,7 proc. (z 288 462 do 133 570). Samo tylko wykrycie tzw. zakłóceń porządku zmalało z 33,5 proc. do 18 w 2009.

"Nie lekceważymy mieszkańców"- My odpowiadamy na zapotrzebowanie mieszkańców. Nie możemy ich lekceważyć - komentuje Monika Niżniak. I przywołuje statystyki. - W 2010 r. mieliśmy 283 tys. wezwań od mieszkańców. Aż 113 tys. dotyczyło ruchu drogowego. Kolejne kwestia: zdrowie ludzi to 51 tys. zgłoszeń - wylicza.

- W 2009 r. na 247 tys. wezwań, 46 proc. dotyczyło nieprawidłowości w ruchu drogowym - dodaje.

"NIK zaleciła kontrole parkowania"

Rzecznik zapewnia też, że strażnicy nie lekceważą interwencji w kwestii bezpieczeństwa. I odbija piłeczkę przywołując, że w zaleceniach pokontrolnych z lipca 2010 roku NIK wezwał formację do... kontynuowania dotychczasowych działań. - Izba zaleciła nam kontynuowanie działań w celu poprawienia bezpieczeństwa w mieście, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i porządku w komunikacji – przytacza zapisy Niżniak. – NIK zaleciła też zwiekszenie skuteczności w egzekwowaniu obowiązujących zasad parkowania pojazdów – dodaje.

Ocena i tak pozytywna

Badania kontrolne NIK objęły okres od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. Kontrolą objęto 24 straże miejskie, w tym warszawską, wołomińską czy radomską.

NIK, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, pozytywnie ocenił funkcjonowanie w tych latach straży miejskich w zakresie ochrony porządku publicznego, wynikającym z ustawy o strażach gminnych.Czytaj też na tvn24.pl

ran/mz