Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Straż miejska apeluje: podczas upału nie zostawiaj psa w aucie

Warszawa

ShutterstockUpały groźne dla zwierząt

W upalne dni temperatura w samochodzie stojącym w słońcu rośnie błyskawicznie, nawet do 60 st. Celsjusza. Dla zwierząt przebywanie w takich warunkach oznacza przegrzanie, odwodnienie, udar słoneczny, a w najgorszym przypadku śmierć.

Strażnicy miejscy apelują do kierowców, aby w upalne dni pod żadnym pozorem nie pozostawiali w samochodach swoich zwierząt.

Temperatura w samochodzie pozostawionym w słońcu rośnie bardzo szybko, może wynieść nawet 50 – 60 stopni Celsjusza. Dla zamkniętego w nim zwierzęcia przebywanie w takich warunkach nawet przez krótki czas może być zabójcze. Zwierzęta przegrzewają się, odwadniają, dostają udarów słonecznych.

- Właściciele tłumaczą, że zostawili zwierzę w samochodzie tylko na moment, a dodatkowo zostawili uchylone okno. Pamiętajmy, że nawet krótka chwila w nagrzanym samochodzie może być dla zwierzęcia śmiertelnie niebezpieczna. Pozostawienie uchylonej szyby w takiej sytuacji nic nie pomoże – mówi Piotr Mostowski, zastępca Naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska.

Widzisz, reaguj!

Strażnicy apelują, aby podczas upałów zwracać szczególną uwagę na zwierzęta pozostawione w zaparkowanych samochodach. Szybka i odpowiednia reakcja pozwoli uratować ich zdrowie a nawet życie.

- Gdy widzimy zamknięte w samochodzie zwierzę, reagujmy natychmiast. W pierwszej kolejności poinformujmy odpowiednie służby. Funkcjonariusze ocenią sytuację na miejscu zdarzenia i podejmą właściwe czynności. Jeszcze przed przyjazdem służb, jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy dotrzeć do właściciela czworonoga. Można spróbować skontaktować się z pracownikami lub ochroną obiektów, w pobliżu których zaparkowane jest auto. Być może właściciel zwierzęcia przebywa w którymś z nich – mówi Piotr Mostowski.

Kara dla nieodpowiedzialnych

Nieodpowiedzialni właściciele zwierząt powinni się liczyć z konsekwencjami. Jak informuje straż miejska, pozostawienie czworonoga przez dłuższy czas w pojeździe bez opieki, przy wysokiej temperaturze, bez dostępu do świeżego powietrza i wody, może nosić znamiona przestępstwa znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności, nawet dwa lata więzienia.

Pamiętajmy, aby w upalne dni zwracać uwagę nie tylko na swoich pupilów, ale także na zwierzęta wolnożyjące. .

- Dobrą praktyką podczas upalnych dni jest stawianie w zacienionych miejscach płytkich naczyń ze świeżą wodą, z której skorzystać będą mogły zwierzęta wolno żyjące – podsumowuje straż miejska.

skw