Strajk oficjalnie zgłoszony

Warszawa

Broniarz o strajku nauczycieliTVN24
wideo 2/6

- Na ten moment nie ma żadnych przesłanek, okoliczności, informacji, które dawałyby powód do rozpatrywania możliwości rezygnacji ze strajku - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Urzędnicy i szkoły przygotowują się do strajku.

W niedzielę o godzinie 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęły się rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi dotyczące sytuacji w oświacie.

- Formalnie strajk został ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i tylko związek jest władny to powstrzymać. Ale w momencie, w którym rozmawiamy nie ma żadnych przesłanek, żadnych okoliczności, żadnych informacji, które dawałyby nam powód w ogóle do rozpatrywania tego elementu - powiedział Broniarz w niedzielę w TVN24, pytany o perspektywę porozumienia z rządem i rezygnacji ze strajku.

Jeżeli więc strony nie dojdą do porozumienia, nauczyciele w poniedziałek nie przyjdą do pracy.

Co wtedy?

W Warszawie strajk ma objąć 321 z 376 szkół i zespołów szkół. Na 352 przedszkola 158 ma być zamkniętych, bo dyrektor przedszkola nie będzie w stanie zapewnić nawet zajęć opiekuńczych. Zaledwie 55 szkół i zespołów szkół ma nie strajkować i mają odbywać się w nich lekcje (między innymi 30 szkół podstawowych, 9 liceów, 13 zespołów szkół).

176 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że są w stanie przynajmniej częściowo przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Są to między innymi 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół.

145 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że nie są w stanie przeprowadzić nawet częściowo zajęć opiekuńczych. Jest to między innymi 101 szkół podstawowych, 6 zespołów szkolno-przedszkolnych, 9 zespołów szkół i 27 liceów ogólnokształcących. W części placówek liczba strajkujących nauczycieli sięga nawet 100 procent.

Sztab kryzysowy

W poniedziałek o godzinie 7.30 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, które poprowadzi prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Burmistrzowie dzielnic będą składali raporty dotyczące sytuacji w związku z planowanym na 8 kwietnia strajkiem nauczycieli.

Zadaniem miejskiego sztabu kryzysowego jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie akcji strajkowej nauczycieli. - Na posiedzeniu będą burmistrzowie wszystkich dzielnic, którzy będą raportowali sytuację związaną ze strajkiem panu prezydentowi. Będziemy monitorowali, jak wyglądają kluczowe miejsca kryzysowe: będziemy mieli ustawione kamery na wiele szkół, będziemy również obserwowali węzły komunikacyjne, bo ten strajk może też mieć szersze echo, może się odbić na komunikacji w Warszawie - tłumaczył rzecznik prasowy ratusza, Kamil Dąbrowa.

Podkreślił również, że od poniedziałku zostaną wzmocnione patrole policji i straży miejskiej - zwłaszcza w miejscach, gdzie mogą przebywać starsi uczniowie. Chodzi między innymi o parki, skwery czy nadwiślańskie bulwary.

Zasiłek opiekuńczy w ZUS

Rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on w ramach opieki nad zdrowym dzieckiem w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia placówki opiekuńczej

Wniosek Z-15A o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem

Oświadczenie dla pracodawcy

W tym tygodniu burmistrzowie spotykają się z dyrektorami i przedstawicielami rad rodziców, aby omówić z nimi wszelkie możliwe działania w dniach strajku. Miasto powołało koordynatorów dzielnicowych. Rodzice powinni się kontaktować z dyrektorem placówki (bezpośrednio lub przez system elektroniczny).

Wyszukiwarka szkół, które strajkują i nie strajkują znajduje się na stronie. Jak podkreśla ratusz, 8 kwietnia ostateczna liczba placówek może się zmienić. Na stronie można znaleźć też wykaz bezpłatnych aktywności w miejskich instytucjach kultury i sportu. Informacji udziela również Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

kz, PAP/gp