Strajk na kolei. Zmiany również w stolicy

Warszawa

fot. TVN24

Problemy na kolei w całej Polsce. Związkowcom nie udało się dojść do porozumienia z zarządem Przewozów Regionalnych, więc przez cały dzień na tory nie wyjedzie prawie 3 tysiące pociągów tej spółki. Utrudnień muszą spodziewać się też warszawiacy.

Straj rozpoczął się o północy i dotknie również Warszawę.

Przewozy Regionalne obsługują pociągi InterRegio, które ze stolicy jadą najczęściej do Łodzi, Poznania, Białegostoku czy Szczecina.

Na których trasach będzie najgorzej?

Trudności mogą mieć wybierający się InterRegio do Szczecina - rano nie będą mieli takiej opcji. TLK odjeżdża z dworca Centralnego o 13.40 i 22.40.

Problem mogą mieć również pasażerowie jadący rano do Poznania. Pierwszy pociąg TLK w tamtym kierunku wyjeżdża o 10.46, później o 13.40 i 16.10.

Co zrobić, jeśli mamy już bilet?

Pasażerowie będą mogli pojechać pociągami Intercity, w drugiej klasie, lub oddać bilet. Przesiąść będzie można też się w pociągi Kolei Mazowieckich.

W większości przypadków pasażerowie znajdą dogodną alternatywę ze strony innych przewoźników.

Problemy były już w nocy. Jedna z pasażerek deklarowała, że czeka już 13 godzin. Zobacz, co mówili pasażerowie na Dworcu Centralnym:

fot. TVN24

Zobacz też: na Wschodnim na razie spokojnie

"Za małe podwyżki"

Od rana we wtorek trwały rozmowy ostatniej szansy na linii związkowcy – zarząd Przewozów Regionalnych. Związkowcy chcieli 280 zł podwyżki - od zaraz.

W spotkaniu ze strony resortu uczestniczyli minister Cezary Grabarczyk i odpowiedzialny za koleje wiceminister Andrzej Massel.

- Spotkanie ma na celu oddalenie widma strajku - mówił jeszcze przed jego rozpoczęciem rzecznik ministerstwa Mikołaj Karpiński, zastrzegając, że decyzje podejmować będą strony sporu, czyli związkowcy i zarząd PR.

W trakcie spotkania prezes PR Małgorzata Kuczewska-Łaska informowała, że związki zawodowe mnożą postulaty, a wśród nowych żądań pojawiły się i takie, które wykraczają poza kompetencje zarządu spółki.

- Pierwsza część podwyżki – w wysokości 120 złotych - została już wdrożona i będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za sierpień. Kolejny etap to podwyżka o średnio 100 złotych już od września 2012 roku. Zaledwie 3 miesiące później - ostatni etap wzrostu wynagrodzeń o kolejne 60 złotych - przekonują władze PR.

Kolejne strajki?

Do porozumienia stronom dojść się nie udało. Związkowcy zapowiadają walkę o swoje i planują następne protesty. Kolejny, już dwudniowy strajk, ma się odbyć 24 sierpnia.

Na początku lipca związkowcy zorganizowali strajk ostrzegawczy zatrzymując pociągi przewoźnika na dwie godziny. W referendum zdecydowali się jednak na strajk generalny.

Przewozy Regionalne to największy w Polsce przewoźnik. Z blisko 3 tys. pociągów, każdego dnia korzysta ok. 300 tys. pasażerów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

bś,ran/mkg/tvn24.pl//mz

fot. TVN24